Yale’nin ödüllü transpalet serisi

05 Eylül 2017 Salı - 09:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Yale’nin ödüllü transpalet serisi
Yale’nin ödüllü transpalet serisi

Türkiye’de Universal Handlers’ın tek yetkili distribütörü olduğu Yale, 2017 Forklift Birliği (FLTA) Ödülleri kapsamında ergonomi kategorisinde ödül kazandı. Bu başarının arkasındaki ekipten Yale EMEA Mühendislik Müdürü Malcolm Cole konuyla ilgili olarak “Müşterilerimizin işini kolaylaştırmaktan büyük memnuniyet duyuyorum” dedi

STFA Yatırım Holding grup şirketlerinden Universal Handlers’ın 2015 yılından bu yana Türkiye’deki tek yetkili distribütörü olduğu Yale forklift ve istif makinelerinin Avrupa Genel Merkezi Yale EMEA, 2016 yılında lansmanını gerçekleştirdikleri MPT Akülü Transpaletler Serisi ile, Mart ayında 2017 FLTA Ödülleri kapsamında Ergonomi kategorisinde ödül almıştı. Projeye dahil olan herkes için bu an, uzun yıllar süren araştırma ve geliştirmenin doruk noktası olarak biliniyordu ve tüm bu çalışmalar, müşterilerin kullanabilecekleri en iyi makineyi sunabilmek amaçlanıyordu. Bu ödüllü transpaletin tasarımı ve montajı, İngiltere’de bulunan, Mühendislik Tasarım Merkezi (ECC) Operasyon Direktörü ve Proje Sponsoru Mark Stent'in liderliğinde dengeli ve deneyimli bir ekibin uzmanlığını gerektiriyordu. Proje Yöneticisi olarak görev yapmış Kıdemli Proje Mühendisi Matthew Wiacek ile birlikte bu ikili, istifleme dünyasında neredeyse 50 yıllık tecrübeye sahipler. Hepsi bir araya geldiğinde, forklift planlarının gerçekleşmesinden sorumlu geliştirme ekibinin üyeleri olan Makine Mühendisi Alex Manning ve Proje Mühendisi Andrew White'ın yanı sıra geliştirmenin her bir aşamasında projenin test ve onaylanmasına başkanlık eden Mühendislik Müdürü Malcolm Cole ile birlikte hareket ederek kapsamlı bir tasarım ve yapı sürecini denetlediler. Matthew, "Projeyi 2012'de başlattık, 2014 yılının başlarında da, satış ekibi, sektör profesyonelleri ve çözüm uzmanlarının yanı sıra bayilerimizin de olduğu daha geniş bir ekibi projeye dahil ettik" diye açıklama yapıyor ve şunları ekliyor:"İhtiyaçlarını anlayabilmek adına müşterilerin ve operatörlerin görüşlerine başvurduk. Bu bilgi birikimini, müşterilerimize götürebileceğimiz ve ihtiyaçlarını doğru bir şekilde yorumladığımızı teyit edebildiğimiz ilk gerçek çalışan transpalet olan A prototipini üretmek için kullandık. 2014 yılında dikkatimiz, 2015'te üretime hazır B prototipini oluşturmadan önce güvenilir olmasını sağlamak için tasarımın üretimi ve geliştirilmesi üzerinde yoğunlaştı."

 

Ergonomi odağı
Son yıllarda çalışanların üretkenliği, sağlığı ve refahı üzerine yoğunlaşan ergonomi; lojistik sektöründe daha da belirgin bir rol oynamaya devam ediyor. Dolayısıyla, tasarım sürecinin ilk fikir aşamasından prototiplerin nihai testine kadar, müşterilerin geri bildirimlerini MPT Serisi Sürücülü Transpalet projesinin merkezinde yer aldığını keşfediliyor. Mark, "Sadece görüşmeler gerçekleştirmek ile kalmayıp aynı zamanda operasyonlarını izlemek ve makineleri nasıl kullandıklarını görmek için birçok farklı müşteriye birden fazla ziyaret gerçekleştirdik" diyor. "Tüm yönleriyle değerlendirmek için her bir unsuru test edip onayladık," diye ekliyor Malcolm. "Müşterilerimizin sahalarında gözlemlediğimiz bir dizi görevi yerine getirerek çeşitli ortamlarda test eden operatörlerle çalıştık. Sonuç üzerinde etkisi olan değerli geri bildirimler sağladılar." Çok sayıda müşteri geri bildirimini geliştirme sürecine dahil etmenin önemi, ürünlerin mümkün olduğunca ergonomik olmasını sağlarken, Yale'yi giderek daha rekabetçi hale gelen bir pazarın ön planında tutmaya devam etmektedir. Mark'ın deyişiyle: "Müşterilerimizi ve onların ihtiyaçlarını dinleyerek çalışmalarımıza başlamayı tercih ediyoruz; böylece, onların taleplerini dinlerken, bizi rakiplerimizden ayrıştıran özelliklerini de öğrenmiş oluyoruz. Müşteri ihtiyaçlarına yönelik bu yoğun araştırma, Yale MPT Serisi Transpaletlerin nihai tasarımından anlaşılmaktadır. Müşteri üretkenliği göz önünde bulundurularak tasarlanan bu seri, her tip operatörün rahat bir çalışma ortamı elde etmesine olanak sağlar. Ayarlanabilir bir koltuk, bir düğmeye basarak oturma, yaslanma ve ayakta durma işlevselliği sunar, bu da operatörlere kısa veya uzun sürüşler için hareket özgürlüğü olanağını sağlar.
 

Geleceğe bakış

 

FLTA Ödülü başarısı sonrasında Yale, müşterileri için mümkün olan en iyi ürünleri oluşturma çabalarına devam etmeye kararlı. Yale'nin odak noktası, istifleme dünyasında ergonominin önünde uzanan yöne doğru kaymaktadır. Hem kendi çalışma ortamını hem de müşterilerinin işletmelerinin inceleyen Yale, gelecekteki tasarım, geliştirme, test ve doğrulama süreçlerinin yanı sıra hem yeni hem de mevcut ürünlerinin uyarlamalarını geliştirmeye çalışmaktadır. Ergonomik açıdan da Yale, müşterilerin ihtiyaçlarını temellerinde barındıracak gelecekteki tüm trendleri araştırıyor. Mark, "Yeni nesil operatörler akıllı telefon ile büyüdü; anında yanıt bekliyor, işlerin onları düşünmek zorunda kalmadan gerçekleşmesini bekliyorlar" sözleriyle gözlemlerini aktarıyor. “Her şey dokunmatik ekrana ve basit bağlantılara sahip. Her şeyin mümkün olması gerektiğini düşünüyorlar. "Ayrıca, isteğe özel hazırlanan makinalara daha fazla önem verilecektir. İnsanlar artık tam olarak istediklerini sipariş edebiliyorlar; artık sadece genel bir makina sipariş etmek zorunda değiller. Artık bir araba sipariş ederseniz, söz konusu arabanın sipariş edebileceğiniz sayısız farklı yapılandırması var. Online alışveriş yapmanız durumunda, ertesi gün kapınıza gelecek çok sayıda ürün var. Dolayısıyla, özel olarak ihtiyaçlarına uyumlu söz konusu “terzi usülü” ürünü arayan bu kitleye hitap etmeliyiz." Ayrıca, ileriye dönük olarak Matthew şunu belirtti: “Ergonomide en büyük trendlerden biri otomasyon biçimidir. Piyasada görünen pek çok yeni sistem bulunuyor ve herkes bir tür otomatik çözümle çalışıyor. Bu şimdilik sadece büyük ölçekli şirketlerde gerçekleşiyor, ancak diğerleri de yakında uygulamaya başlayacaktır. Bunu en iyi yapacak olanlar, otomatik çözümleri en esnek şekilde entegre edebilecek kişiler olacaktır."

Üretkenlik

Ergonominin geleceği Yale mühendislerini nereye yönlendirirse yönlendirsin, aynı kalmayı garanti eden bir şey var; müşteriye mümkün olan en üretken çözümleri sunma arzuları. Malcolm ve Andrew'un tasarımlarını ve fikirlerini, ürünlerini kullanan müşteriler üzerindeki etkisini görmelerinden duydukları gurur bunu açıkça belli ediyor. Malcolm, "Sadece bir fikir olarak başlayan bir şeyin aylar ya da yıllar sonra her geçen gün nasıl geliştiğini düşünmeden kullanan müşteri tarafından kabul edildiğini görmekten keyif alıyorum" diyor. Andrew bu açıklamayı destekleyerek, "Yeni kavramları araştırmaktan, yeni bir şeyler denemekten ve en nihayetinde kişinin işine olan etkisini görmekten keyif alıyorum. Üretim hattına dahil olduklarını veya bir müşterinin tesisinde kullanıldığını, özellikle de yaşadıkları belirli bir sorunu çözmekte olup olmadığını görmek hoşuma gidiyor" dedi. Ergonomi dalında FLTA Ödülü kazanmanın Yale'de yer alan herkes için neden böylesine bir teşvik olduğu son derece anlaşılabilir. Alex'in sözleriyle: "Vizyonumuza güven katıyor. Bu, aldığımız tüm kararlar ve uyguladığımız süreçlerin gerekçesi olup gelecekteki projelere olabildiğince fazla ilerleme sağlamamız için bize bir neden veriyor."

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER