Sertrans Logistics'te gelecek için yatırımlara devam

18 Ekim 2017 Çarşamba - 14:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Sertrans Logistics'te gelecek için yatırımlara devam
Sertrans Logistics'te gelecek için yatırımlara devam

Türkiye’de ilk olarak tekstil sektöründeki özel 'askılı taşımacılık' uygulamasını başlatan Sertrans Logistics, güçlü araç filosu, ileri IS teknolojileri ve yüksek kapasiteli depo ve antrepolarıyla müşterilerinin dünya çapındaki lojistik ihtiyaçlarını karşılıyor. Firmanın Genel Müdürü Nilgün Keleş, Sertrans Logistics'in yaptığı çalışmaları anlatıyor

Erkek egemen bir sektörde 28 yıldır kurucusu ve CEO’su olduğu şirketiyle başarılı çalışmalar yürüten Sertrans Logistics Genel Müdürü Nilgün Keleş, firmanın son dönemdeki yatırımlarını, çalışmalarını ve gelecekle ilgili hedeflerini Endüstri Lift and Handling (LHT) değerlendirdi.

Nilgün Hanım, öncelikle kendinizden bahseder misiniz?

Nilgün Keleş - Sertrans Logistics Genel Müdürü

Marmara Üniversitesi Yabancı Diller Fakültesi mezunuyum. Eğitimim sırasında stajyer olarak ve mezuniyetimden hemen sonra yabancı dillerimi geliştirmek üzere bir lojistik firmasında yaklaşık 1 yıllık bir çalışma deneyimim oldu. Ardından, eşim Hakan Keleş’le birlikte Sertrans Logistics’in temellerini attık ve şirketimizin bugünlere gelmesini sağladık. Türk lojistik sektöründe, kuruluşundan itibaren şirketin başında ve yönetiminde olan tek kadın yönetici olmaktan hem mutluluk ve gurur hem de hüzün duyuyorum. Bu sayı çok çok daha fazla olmalı. Hatta sayamayacağımız kadar çok olmalı. 28 yıldır kurucusu ve CEO’su olduğum şirketimizin kurumsal, sosyal ve çevresel etik kurallarına uygun, daima kurumsal bir yapıda olmasına, profesyonelce yönetilmesine son derece önem verdik. Bu konuda yoğun çaba sarf ettik.

Erkek egemen bir sektörde kadın yönetici olmanın dezavantajları ve avantajları nelerdir?

Erkek egemen bir sektörde çalışmanın zorlukları elbette var. Belli ön yargıları kırmanız, sahip olduğunuz donanımları, yetkinlikleri, iş tecrübelerinizi, vizyonerliğinizi bir kadın olarak ortaya koymanız, bunları karşı tarafa kabul ettirmeniz ve sonuçta daima başarıya ulaşıyor olmanız gerekiyor. Tüm bunlar elbette büyük çaba, emek ve özveri istiyor. Başlangıçta yıpratıcı olabiliyor ancak eğer işinizi seviyorsanız, kendinize ve işinize inanıyor, yaptığınız işten ve sonuçlarından keyif alıyorsanız, günün sonunda bu özverileri fazlaca hesaba katmamayı öğreniyorsunuz. Kendi sektörüme ve işime baktığımda kadınların lojistik sektöründe çok başarılı olduklarını, kritik noktalarda erkeklerin iş yapış şekillerini de dönüştürdüğüne, daha açık olmak gerekirse iş süreçlerini iyileştirdiklerine inanıyorum. Kadınların özellikle empati ve iletişim yetenekleri onları özel kılıyor. Bu özellikleriyle müşteri ilişkilerinde fark yaratıyorlar. Erkeklere nazaran daha detaycı olmaları ve ayrıntılarla uğraşmayı sevmeleri, uzun süre konsantrasyon sağlayabilmeleri, aynı anda birbirinden farklı işleri ve konuları yönetebilmeleri gibi özellikleri bilhassa operasyonel hizmetlerde lojistik sektörü açısından artı bir değer. Biz tüm bu özelliklerin yanında, kadın çalışanlarımızın özellikle gelişmiş sağduyusu, dikkat ve özenli yaklaşımları sayesinde iş yaşamında yönetimsel kademelerde daha başarılı olabileceklerini gözlemledik. Bu sebeple uzun yıllardır şirketimizde terfi konularında eşitler arasında önceliği kadın çalışanlardan yana kullanıyor, bunun mümkün olmadığı durumda erkeklerle eşit şartlarda gelişip ilerlemelerine yönelik şartları sağlamak konusunda büyük dikkat gösteriyoruz. Bu florayı onların lehine kolluyor ve koruyoruz. Yöneticilerimizi kendi içimizden ve özellikle de kadınlardan çıkarmaya büyük özen gösteriyoruz. Zira tüm araştırmalar gösteriyor ki en az 3 kadının olduğu tüm yönetim kadroları çok daha başarılı oluyor. Bu anlamda bilimsel verilerin de bizim düşüncelerimizi ve eylemlerimizi destekliyor olduğunu görmek de bizi ayrıca motive ediyor. Diğer yandan, ülkemizdeki kadın sorunsalının da farkındayız. Bu açıdan da kadın çalışanlarımızın sadece meslek içi eğitimlerine ve kariyer planlamalarına destek olmakla kalmıyor onların beslenmeden tutun da eğitimlerini aksatmadan çalışabilmelerine, hukuksal haklarına kadar, tüm alanlarda bilgilenmelerini sağlayarak desteklemeye ayrıca özen gösteriyoruz. Ayrıca, sektördeki kadın yönetici olarak kendi şirketimde kadın çalışanlara rol model olma sorumluluğu da taşıyorum ve açık söylemek gerekirse şirketimde ve özel hayatımda kadınlardan yana pozitif ayrımcılık gözetiyorum.

 

Sertrans Logistics'in hizmetleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Sertrans Logistics, uluslararası parsiyel ve multimodal taşımacılık hizmetlerinin yanında, tedarik zinciri yönetiminde verdiği katma değerli lojistik hizmetleriyle, uluslararası taşıma, kontrat ve e-com’da 28 yıldır ulusal ve uluslararası müşterilerinin güvenilir çözüm ortağıdır. Sertrans Logistics, sektöründe sağladığı yüksek müşteri memnuniyetini, tedarik zincirinin her aşamasında uyguladığı doğru, hızlı, hatasız, sürekli ve şeffaf iş yapma prensibiyle oluşturmuştur. Sahip olduğu deneyimli ve uzman kadrosu, güçlü araç filosu ve ekipman donanımı, ileri IS teknolojileri, yaratıcı Ar-Ge grubu, yurt içi ve yurt dışına yayılmış ofisleri ve sahip olduğu yüksek kapasiteli depo ve antrepoları ile Sertrans Logistics, müşterilerinin dünya çapındaki lojistik ihtiyaçlarına küresel ölçekte çözüm getiren güçlü ve deneyimli bir yönetim uzmanıdır. 2013 yılı sonunda Avrupa’ya yönelik hayata geçirdiği inovatif ürünü “IQ+ SHUTTLE: Uçak Hızında Karayolu Taşımacılığı” hizmeti ile ithalatçı ve ihracatçı firmalara hız ve maliyet avantajı sunarak, Avrupa pazarında daha da rekabetçi olmalarına destek veriyor. Avrupa’daki direkt hatlarıyla 19 ülkeye ve 80’den fazla noktaya direkt parsiyel taşımacılık hizmeti veren Sertrans Logistics, uluslararası kara-hava-deniz yolu ve multimodal taşımacılık hizmetleriyle dünyanın 200’e yakın ülkesine, 1.800’den fazla noktaya ulaşıyor. Yüksek kapasiteli depo ve antrepolarımızda yürüttüğümüz tüm operasyonlarımızın hızlı ve hatasız yürütülmesi için RFID gibi teknolojilere yaptığımız yatırımlarımızla müşterilerimizi ve sektörü ileri taşımaya devam ediyoruz. Yine 2015 yılı sonunda elde ettiğimiz “Tanınmış Marka Statüsü” ile sektöre liderlik etmeye devam ediyoruz. Sektörde ilk ve halen tek olarak elde ettiğimiz bu resmi statümüz şirketimizin ve markamızın sürdürülebilirliği açısından son derece önemlidir. Tanınmış marka statümüz, bu tür yaklaşımları önemseyen, hizmet almak istediği şirketlerden somut göstergeler bekleyen global müşterilerimiz açısından son derece önemsenen konuların başında geliyor.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlerle çalışıyorsunuz? Özellikle ihtisaslaştığınız bir alan var mı?

Sertrans Logistics olarak yoğunlukla perakende, tekstil, kozmetik, otomotiv ,elektronik ve kimya sektörlerine hizmet veriyoruz. 28 yıldan fazla süredir hizmet verdiğimiz bu sektörler artık uzmanlık alanlarımızın başında geliyor. Türkiye’ye ilk olarak tekstil sektörüne özel 'askılı taşımacılık' uygulamasını getiren ve askılı taşımacılık için gerekli araç içi donanımlara yatırım yaparak bu uygulamayı başlatan bir firmayız. Hem sektörün iç ve dış dinamiklerini iyi biliyor hem de sektörün günden güne gelişen ve değişen ihtiyaçlarını yakından takip ediyoruz. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda biz de hizmet modellemelerimizi güncelleyerek, sektör ihtiyaçlarına uygun hızlı, esnek ve alternatifli çözümler sunuyoruz.

Depo alanlarınız nerede bulunuyor, toplam kaç metrekarelik bir alana kurulu?

Avrupa yakasında Hadımköy tesislerimizde depomuz ve Halkalı Gümrüğü’ne bağlı antrepomuz, Anadolu yakasında Samandıra tesislerinde depo ve Erenköy Gümrüğü’ne bağlı antrepomuz bulunuyor. 2013 Ekim ayında Hadımköy’de hizmete giren lojistik merkezimiz toplam 50 bin metrekarelik arazi üzerine kurulmuştur. Sertrans Logistics olarak biz dünyanın en büyük markalarının kontrat ve e-ticaret operasyonlarını gerçekleştiriyoruz. Sadece e-lojistik hizmetleri için ayırdığımız alanı 50 bin metrekareye, yıllık online ürün kapasitemizi 70 milyona çıkardık. Online perakende sektörünün hızla büyümesini fırsata çevirdik. Yurt içi ve yurt dışında 150 bin metrekareden fazla depolama alanında hizmet vermeye devam ediyoruz. Mevcut depolarımız orta vadede tüm ihtiyaçlarımıza cevap verecek kapasitededir. Bununla birlikte, müşteri memnuniyetini ve beklentilerini her zaman ön planda tutuyoruz. Kontrollü büyüme ve sürdürülebilirlik hedeflerimizden şaşmadan, ilave depo ihtiyaçlarımızı planlı şekilde hayata geçiriyoruz. Son olarak Hadımköy’de 30 bin metrekarelik alana sahip yeni depomuzun inşaatına başladık. 2017 sonunda faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Bu yeni yatırımımızla 200 kişiye daha istihdam sağlayacağız. Başta perakende, kozmetik sektörleri ve e-lojistik alanında katma değerli hizmetler sunacak yeni depomuz, Aralık 2017’de faaliyete geçecek. Ayrıca depo teknolojilerine yaptığımız yatırımlarla, hem hata oranımızı minimuma indiriyor hem de günlük artan talepleri daha esnek ve düşük maliyetle yönetebiliyoruz.

Depolarınızda kullandığınız istifleme ve taşıma makineleri hakkında bilgi verir misiniz? Hangi markalarla çalışıyorsunuz ve toplam kaç makine var?

Hadımköy ve Samandıra depolarımızda çoğunluğu kiralık ve bir kısmı özmalımız olmak üzere forklift, reach truck, platformlu akülü transpalet, transpalet, konveyör, el terminalleri gibi operasyonel ihtiyaçlarımıza yönelik, elektrikli ve manuel istifleme ve taşıma ekipmanımız var.

Makine seçiminde özellikle nelere dikkat ediyorsunuz? Kriterleriniz neler?

Makinelerin işe uygunluğu, kalitesi, dayanıklılığı ve servis ağı bizler için en önemli kriterlerdir.

Kullandığınız makinelerden ve satış sonrası hizmetlerinden memnun musunuz?

İstifleme makineleri kiralanırken eş zamanlı uzun süreli bakım sözleşmeleri yapıyoruz. Böylece operasyonlarımızda herhangi bir aksaklık yaşamadan uygun şekilde hizmet alıyoruz. Aylık rutin kontroller yaparak olası problemleri en aza indiriyoruz. Arıza halinde ise makineye ilgili firma tarafından anında müdahale yapılıyor.

 

Depolarınız kullandığınız raf sistemleri hakkında bilgi verir misiniz? Hangi markalarla çalışıyorsunuz?

Sektör ve operasyon ihtiyacına göre raf sistemi kullanıyoruz. Back to back raf sistemi ile paletli ürünleri depoluyoruz. Mezzanin katlarda ise yine sektör ve operasyon ihtiyacına göre askılı ve flat raf sistemleri kullanıyoruz.

Lojistik ve depolamada kullandığınız yazılım teknolojileri hakkında bilgi verir misiniz?

Sertrans Logistics olarak 2015'te müşterimizi RFID teknolojisiyle tanıştırdık. Bu uygulamayla müşterilerimize, zamandan büyük oranda tasarruf, uygulanan nesne üzerinde daha fazla kontrol, stok idaresini kolaylaştırma, sevkıyatın güvenilirliğini artırma ve müşteri memnuniyeti sağlıyoruz. Uygulamadan kısaca bahsetmem gerekirse; radyo frekansla haberleşen ve içinde bilgi depolayabilen chip teknolojisiyle bir okuyucu ve bir etiketten meydana gelen otomatik tanıma sistemi. Okuyucunun yaydığı elektromanyetik dalgalarla / radyo frekansları sayesinde harekete geçen çip sayesinde yapılan veri transferiyle ürünler kolaylıklı sayılıp takip edilebiliyor. Depoda ve mağaza içinde stok yönetimini kolaylaştıran RFID teknolojisiyle ürünler barkod uygulamasında olduğu gibi tek tek okuyucuya okutmaktan kurtularak hız kazanıyor.

2017 yılı Sertrans Logistics için nasıl geçiyor hedef ve yeni yatırımlarınızla ilgili bilgi alabilir miyiz?

E-ticaret lojistiği konusunda ülkemizdeki en büyük yatırımları yıllar önce yapmaya başladık ve sektörümüzü e-lojistikle tanıştırdık. Dünyanın ve ülkemizin önde gelen markalarının e-ticaret lojistiği konusundaki en önemli çözüm ortağıyız. Hız, uzmanlık, ileri teknoloji kullanımı ve köklü deneyim gerektiren e-lojistik hizmetlerimizi, yüzde 100 hasarsızlık oranı, yüzde 100 envanter doğruluğu ile sürdürmek, e-ticaret lojistiği konusundaki teknolojik yatırımlarımızı artırarak çalışmalarımızı daha ileriye taşımak, 2017 yılında öncelikli konularımız olacak. Ekonomi Bakanlığı’nın, döviz kazandıran hizmet sektörlerini de marka destek programı “Turquality” kapsamına alması son derece memnun etti. Devletimizin, 15.5 milyar dolarlık hizmet geliri olan lojistik sektöründen, diğer sektörlerde olduğu gibi "global marka çıkarma" çabalarını sonuna kadar destekliyoruz. Dünyaya bir Türk markası kazandırma sürecinde, Türk lojistik sektöründeki en güçlü markalardan biri olarak, 2017'de Turquality kapsamına alınmamız yönündeki hazırlıklarımıza da süratle devam ediyoruz. Sertrans Logistics olarak, 28 yıldır bizi öne çıkaran en büyük özelliğimiz sektörleri ve ihtiyaçlarını çok iyi analiz ederek, her sektöre özel geniş yelpazede katma değerli lojistik çözümleri sunma yeteneğimizdir. Sektörlerin ihtiyaç ve taleplerine bire bir karşılık gelen esnek hizmet modellemelerimizi hayata geçirme konusunda müşteri memnuniyetimizi en yüksek seviyede tutuyoruz. Bilhassa perakende sektörüne yönelik, tekstil-deri-aksesuar, kozmetik, elektronik eşya, başta olmak üzere tüm sektörlere yönelik çok geniş katma değerli hizmetler sunuyoruz. Bunlar; etiketleme, kutulama, ütüleme, alarm takma, asorti oluşturma, sezon sonu iade, SKT kontrolü, geri dönüşüm/atık lojistiği, kampanyalı / promosyonlu ürün hazırlama, kalite kontrol yapma, kullanma kılavuzu ekleme, dijital alarm takma, montaj ve teknik bakım hizmeti verme gibi farklı sektörlerin ihtiyacı olan çok çeşitli ek hizmetleri yüksek kaliteyle ve büyük bir hız ve başarıyla sunmaktayız. 2017 yılında bu hizmet yelpazemizi daha da genişleterek müşterilerimizin hayatını daha da kolaylaştırmak önceliklerimizin başında geliyor. Sertrans Logistics olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanan yeni Ar-Ge Merkezimiz sayesinde geleceğin lojistik sektörüne imzamızı atmak istiyoruz. Burada dijitalizasyon, bulut teknolojileri üzerinden satılabilir yeni ürünlerin yaratılması ve yeni teknolojilerin lojistiğe adaptasyonu gibi sektörümüze öncülük yapacak önemli çalışmalar gerçekleştireceğiz. Hadımköy Tesisleri’nde bulunan Ar-Ge merkezimizde ilk etapta 25 uzman görev alacak. Bu rakamın 2018 sonuna kadar 40’a çıkmasını hedefliyoruz. Bir diğer konumuz ise tedarik zinciri yönetimindeki uzmanlığımızla, A’dan Z’ye tam hizmet sunma prensibimizi, 2017'de daha çok sektörle daha geniş coğrafyalarda paylaşmak olacak. Yurt içi ve yurt dışındaki lokasyonlarımız, sahip olduğumuz yüksek kapasiteli depo ve antrepolarımız, ileri teknolojilerle donatılmış altyapımız, ekipman ve donanım gücümüz, güçlü bir filomuz ve tedarik zincirinin her bir aşamasındaki operasyonları başarıyla yürüten çok yetkin ve uzman bir kadromuz var. Tedarik zinciri yönetimindeki profesyonelliğimizi daha çok müşteriyle paylaşmak bu yıl için en büyük hedeflerimizden birisi olacak.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER