Okta Lift'ten yerli elektrikli forklift atağı

18 Ekim 2017 Çarşamba - 14:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Okta Lift'ten yerli elektrikli forklift atağı
Okta Lift'ten yerli elektrikli forklift atağı

Sekizli Makine bünyesinde Konya'da kurulan Okta Lift, yerli elektrikli ve çok yönlü hareket yeteneğine sahip mekanum tekerlekli forkliftini piyasaya sundu. Yapılamayanı yapmak üzere yola çıktıklarını belirten Okta Lift Genel Müdürü Mahmut Çimen, Türkiye'de bir ilki başarmanın gururunu yaşadıklarını söyledi

2016 yılında Konya'da yerli üretim yapmak amacıyla Sekizli Makine bünyesinde kurulan Okta Lift, pazarın beklentisi ve devlet destekleri doğrultusunda 5 tona kadar standart ve mekanum tekerlekli yerli elektrikli forklift üretmeye başladı. Endüstri Lift & Handling Türkiye olarak daha önce üretilmeyen çok yönlü hareket yeteneğine sahip mekanum tekerlekli bir forklift üretmenin gururunu yaşadıklarını ifade eden Genel Müdür Mahmut Çimen ile bir araya gelerek Okta Lift'in çalışmalarıyla ilgili detayları konuştuk.

Yerli elektrikli forklift üretimi ile ilgili çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Mahmut Çimen - Okta Lift Genel Müdürü

 

Yerli elektrikli forklift imalatı serüveni 2014 yılında Sekizli Makine ve Vinç A. Ş.’de Arge Müdürü olarak çalıştığım sıralar başladı. Hayalimiz aynı zamanda Yüksek Lisans tezim olan çok yönlü tekerlekli mekanum yürüyüşe sahip bir forklif üretmekti. Yönetim Kurulu Başkanımız Yaşar Sekizli ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Mevlüt Sekizli'nin sağladığı imkanlar sayesinde hem bu hayallerimize kavuşmuş olduk, hem de temsil ettiğimiz firmanın ülkemizde bir ilki başarmasının gururunu yaşadık.

Oktalift'in elektrikli forklift alanına yönelmesinin nedeni nedir? Pazarın böyle bir beklentisi var mı?

Çağımız teknoloji ve endüstri 4.0 çağı. Buna ayak uydurmazsanız bu yarışta geride kalırsınız. Gerek bizdeki girişimcilik ve milliyetçilik ruhu, gerek devletimizin bizi bu işlere teşvik etmek amacıyla verdiği destekler, gerekse pazarın beklentisi bizi kendimizi elektrikli mobil araç yazılımına itti ve bu konuda forklift sektöründe uzmanlaştırdı. Bu puzzle’ın en önemli parçası olan yazılım ve kontrol işini başarmış olmamız ve Sekizli olarak Kaldırma/İletme makineleri üreticisi olmamız ise bizi elektrikli forklift alanına yönelmemizi sağladı.

Elektrikli forkliftler daha çok hangi alanlar için kullanıma uygun?

Forklift günümüzde gıda sektöründen makineye, havacılıktan denizciliğe, imalatçıdan pazarlamacıya kadar burada sayamayacağımız bir çok sektöre hitap eden bir araçtır. Teknoloji çağının gereklilikleri neticesinde git gide yaygınlaşan elektrikli forklift, çevreci ve düşük maliyetli olması özelliğiyle kapalı alanlarda, gıda, kozmetik, medikal ve kimyasal sektörlerinde kullanıma uygundur.

Ürünlerinizin özellikleri ve kullanıcıya sağladığı faydalar nelerdir?- Elektrikli forklift modellerinizden bahsedebilir misiniz?

Okta elektrikli forkliftlerin kullanıcı açısından en önemli avantajı yazılımının milli olmasıdır. Bu şu demek “Onlar (yabancılar) ne derse olmayacak, artık biz ne dersek o olacak”. OLM Serısı Mekanum Forklıftler, kendi ürettiğimiz Mekanum Tekerlekler ve kendi geliştirdiğimiz Mili yazılım sayesinde uzun yükleri dar koridorlardan ve kapılardan rahatça geçerek istifleme işini başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedir. OLE ve OLH Serisi Standart Elektrikli Forkliftler ise, genele hitap edebilmek amacıyla üretmiş olduğumuz yine milli yazılım barındıran yeni nesil teknolojik forkliftlerdir.

Elektrikli forklift segmenti ile ilgili beklentileriniz nedir?

Elektrikli forklift, hızlı bir şekilde dizel ve LPG ile çalışan forkliftlerin yerini almaya başladı. Ülkemizde yıllık neredeyse 13 bin forklift satılmakta ve bu rakamın neredeyse 6 bini elektrikli. Önümüzdeki yıllarda beklentimiz bu sayının artarak dizel forkliftin önüne geçmesidir. Ayrıca mekanum serisi forkliftlerin, muadillerine kıyasla sağladığı çok ciddi avantajlar sayesinde birkaç yıl içerisinde vazgeçilmez bir segment olacağı inancı içerisindeyiz.

Mekanum forkliftlerin standart akülü forkliftlere göre avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Mekanum forkliftin standart forkliftlere göre avantajları; direksiyon sistemine ihtiyaç olmadığından operatörün görüş alanı tamamen açıktır. Uzun yükleri bir holden diğer bir hole geçirirken yaşanılan sorun ortadan kalkıyor. Operatörün dar alanlarda yükleme-boşaltma operasyonunda yaptığı manevra sayısısın yüzde 70 azaltarak ciddi zaman kazancı sağlamaktadır. Sadece 2 joystick ile kontrol edildiği için ayaklar boşa çıkmaktadır. Böylece engelli operatörler için son derece kullanışlıdır. Mekanum forkliftin standart forkliftlere göre dezavantajları ise her ne kadar tekerlekteki makaralar sürtünmesiz kaysa da, mekanum tekerleklerin uzun ömürlü olabilmesi için forkliftin çalışacağı zemin düzgün olmalıdır.

Elektrikli forkliftlerin dizel forkliftlere göre avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Elektrikli forkliftlerin dizel forkliftlere göre avantajları; yakıt emisyonu olmadığından çevrecidir. Sessiz ve daha seridir. Bakım maliyeti ve yakıt/şarj maliyeti dizele göre1/8 oranındadır. Elektrikli forkliftlerin dizel forkliftlere göre dezavantajları;yatırım maliyeti yüksektir ancak uzun vadeli düşünüldüğünde düşük maliyetler sebebiyle amorti etmekte hatta artıya geçmektedir.

Mekanum forkliftler, pazardaki diğer forkliftlerin satışını sizce nasıl etkileyecek?Mekanum forkliftte satış hedefiniz nedir?

Biz hem standart elektrikli forklift üretitmimizle, hem de mekanum forklift üretimimizle müşterilerimizin her türlü ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflemekteyiz. İşi yapanın değil, işi en hızlı yapanın tercih edildiği çağda yaşıyoruz. O yüzden yüksek manevra kabiliyetli mekanum forkliftimiz bu noktada devreye girmekte. Hedefimiz ilk etap da bu özel forklifti yılda 100’ün üzerinde üretip satmak.

Avrupa ve Türkiye pazarını kıyasladığınızda Mekanum mu yoksa dizel ve akülü forklift mi daha çok tercih ediliyor?

Mekanum forklift gerek Avrupa da gerek ülkemizde yeni bir teknoloji. Biz bu teknolojinin geleceğini planlayarak ilk adımı attık. Ortaya çıkan ürün ise Avrupa ile yarışacak nitelikte. Pratik ve kullanışlı olması müşteriler açısından son derece önemli olduğundan, ihtiyaca yönelik tercihlerde ciddi rol oynayacağından hiç şüphemiz yok.


 

 

Mekanum forklift pazarının geleceğe dönük olarak nasıl şekilleneceğini düşünüyorsunuz? Siz, gelecekte kendinizi bu pazarın neresinde görüyorsunuz?

Ülkemize kazandırdığımız bu teknolojiyi sadece forkliftlerle sınırlamak olmaz. Biz yaklaşık 4 yıldır edindiğimiz bilgi birikimi ve tecrübe ile elektrikli araçlar konusunda ülkemize çok ciddi katkılar sağlayabileceğimiz düşüncesindeyim. Elektrikli forkliftte bu hizmetin bir parçası. Mekanum yürüyüş sistemini uygulayamayacağımız yer yok.


Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Biz bu yola “Bu Ülkenin Olan, Bu Ülkede Kalsın” düsturu ile çıktık. Tek amacımız milletimize hizmet etmek, kendimizi ona buna muhtaç etmemektir. Bu davada milletimizin de desteğiyle başarılı olmak, hepimizin geleceğini doğrudan ilgilendirmektedir. Herkes kolay yerine zoru seçemiyor ama biz seçtik. Halkımızdan beklentimiz ise bizi maddi manevi desteklemeleri.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER