Crown ile akıllı depo çözümleri

15 Mayıs 2018 Salı - 09:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Crown ile akıllı depo çözümleri
Crown ile akıllı depo çözümleri

Geçen yıl bünyesine kattığı Crown markasıyla forklift ve depo içi ekipman grubunda büyüme yakalayan Temsa İş Makinaları, Crown'un geniş ürün gamını pazara sunuyor. “Crown ile ana amacımız forklift ya da depo ekipmanı satmak değil, önceliğimiz iş ortaklarına değer katmak ve onların kârlılıklarını artırmaktır” diyen Endüstriyel Ürünler Grup Müdürü Bülent Beleda, Crown'la ilgili merak edilen tüm soruları cevapladı

BÜLENT BELEDA - ENDÜSTRİYEL ÜRÜNLER GRUP MÜDÜRÜ

BÜLENT BEY, SİZİ UZUN YILLARDIR SEKTÖRDEN TANIYORUZ. BİRAZ ÖZGEÇMİŞİNİZLE İLGİLİ BİLGİ VERİR MİSİNİZ? ŞU ANDA TEMSA İŞ MAKİNELERİ'NDEKİ GÖREV VE SORUMLULUK ALANLARINIZ NEDİR?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra çalışma hayatına orta ve hafif ticari araçlar filo yöneticisi olarak başladım. 2000’li yıllarda çeşitli sektörlerde satış müdürü olarak görev aldım. 2014 yılında ise çalışmaktan büyük gurur duyduğum Temsa İş Makinaları’nda stratejik pazarlama grup müdürü olarak göreve başladım. Bu bölümde kurumsal iletişim ve diğer pazarlama faaliyetlerinin yanı sıra şirketin dijitalizasyon faaliyetlerine de öncülük ettikten sonra şu an Temsa İş Makinaları Endüstriyel Ürünler Grup Müdürü olarak görevime devam ediyorum.

TEMSA İŞ MAKİNALARI HANGİ MARKALARLA ENDÜSTRİYEL (FORKLİFT VE İSTİFLEME) SEKTÖRÜNDE YER ALIYOR?

Dizel forkliftte pazarda önceden sadece Komatsu ile yer alıyorduk ama endüstriyel pazara baktığımızda akülü forkliftlerin pazarı genişliyor. Burada da ürün gamımızı tamamlamak amacıyla, Crown ile iş birliğimiz başladı. 1 yılı aşkın süredir endüstriyel ürünlerde Türkiye pazarında çok güçlü bir depo çözüm ve istifleme markası olan Crown markası ile yer alıyoruz.

2017, TEMSA İŞ MAKİNALARI FORKLİFT VE DEPO İÇİ EKİPMAN GRUBU İÇİN NASIL BİR YIL OLDU? SATIŞ HEDEFLERİNE ULAŞILDI MI?

Türkiye’de forklift pazarı 2017 yılında da 2016’daki seviyelerde seyretti. Akülü veya elektrikli pazarı istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Dizel pazarı ise küçülüyor. Depo ekipmanları satışlarına baktığımızda ise pazarın 2016’ya göre büyüdüğünü görüyoruz. Temsa İş Makinaları olarak biz, 35 yıldır Komatsu forklift ile dizelde pazar lideriyiz. Bu büyüyen pazarda Crown markasının da katılmasıyla forklift ve depo içi ekipman grubunda da büyüme yakaladık. Türkiye’de pazar gerek depo ekipmanları gerekse forkliftte elektrikli segmentte büyüdüğü için Crown bizim için çok değerli bir iş ortağı. Hedeflerimize ulaşmak için ihtiyaç duyduğumuz teknoloji ve ürün gamına sahip. Crown ile ana amacımız forklift ya da depo ekipmanı satmak değil. Önceliğimiz, iş ortaklarımıza değer katmak, onların kârlılıklarını artırmak. Eğer bunu sağlayabilirsek zaten satış hacmimiz de doğal olarak artacaktır. 8 binlik pazarda yüzde 10’lar seviyesine ulaşıp binli satış adetlerine ulaşacağımızı öngörüyoruz. Doğru ürün, doğru strateji ve ezber bozan yeni iş stilimizle birlikte çift haneli rakamlarda hedeflediğimiz büyümeyi yakalayacağımıza inanıyoruz.

 

TEMSA İŞ MAKİNALARI'NIN PAZARDAKİ ÇALIŞMALARINDAN VE KONUMUNDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

Temsa İş Makinaları olarak, müşteri odaklı yaklaşımımızla rakiplerimizden ayrıştığımızı düşünüyorum. Birçok markanın distribütörlüğünü yürütüyoruz, bunlar birbirini tamamlayan, bir uyum içerisinde birbirinden kuvvet alan markalar. Bu sayede bütünsel hizmet anlayışıyla, müşterilerimize bütünsel bir çözüm sunuyoruz. Üç ana iş kolunda faaliyet gösteriyoruz; birincisi uzun yıllardır distribütörlüğünü yürüttüğümüz, artık oturmuş ve sağlam bir yapısı olan Komatsu markamızla hizmet verdiğimiz iş makinesi sektörü. Diğer önemli iş kolumuz ise geçen sene distribütörlüğünü üstlendiğimiz Volvo Trucks markamızla hizmet verdiğimiz ağır yol kamyonları, çekiciler ve inşaat kamyonlarından oluşan ağır ticari araç sektörü. Üçüncü iş kolumuz ise Komatsu ve Crown markalarıyla bulunduğumuz endüstriyel ürünler sektörü. Özellikle lojistik sektöründe Crown ile Volvo Trucks’ın önemli bir sinerji yaratacağına inanıyoruz.

CROWN MARKASIYLA ŞU ANDA MÜŞTERİLERİNİZE SUNDUĞUNUZ ÜRÜN VE HİZMETLER NELERDİR?

Crown markası, bütün ihtiyaçlara uygun bir forklift ürün gamına sahip. Denge ağırlıklı forkliftler, sipariş toplayıcılar, dar alan sipariş toplayıcılar, reach truck'lar, istifleyiciler, transpaletler ve çekme makineleri olmak üzere 7 ürün grubumuz bulunuyor. Crown marka denge ağırlıklı forkliftlerimiz de dar alan sipariş toplayıcılarımız da hız, kapasite ve düşük enerji tüketimi özellikleriyle en zorlu koşullarda, en dar mekânlarda bile etkin sonuçlar elde etmeyi sağlıyor. Hem yüksekte hem de zemin seviyesinde en optimal sonucu almaya imkân tanıyor; dengeli, güvenli ve ergonomik tasarımlarıyla kullanıcılarına üstün bir sürüş performansı vaat ediyorlar. Reach truck'larımız, düşük enerji tüketimi, yüksek taşıma kapasitesi ve geniş görüş alanı ile materyallerin çok daha kolay hareket ettirilmesini ve yerleştirilmesini sağlıyorlar. Güvenlik ve üretkenlik temel alınarak tasarlanmış istifleyicilerimiz, esnek manevra kabiliyetleriyle operatörlerin rahat ve kolayca kullanabileceği yapıda üretilmiştir. Transpaletlerimiz, inovatif ve sağlam dizaynları ile hem dayanıklılıkları hem de çok yönlü kullanım alanlarıyla ön plana çıkıyor. Sağlam yapıları ile tanınan çekme makinelerimiz ise kanıtlanmış çekiş gücü ve kontrol kolaylığı ile depo ve dağıtım merkezlerinizde efektif çözümler sunuyorlar. Kısacası tüm ürünlerimiz en yeni teknolojilerle donatılmış, güvenlik, ergonomi ve verimlilik açısından en üst seviyede ürünler.

CROWN TARAFINDA PAZARA SUNDUĞUNUZ YENİ BİR MODEL VAR MI?

İnovasyon ve Ar-Ge konusunda lider konumuyla, Crown’ın rakiplerimizde olmayan özel ürünleri var. Bu da pazarda bizim için önemli bir avantaj sağlıyor. QuickPick Remote eldiven teknolojisi gibi insan odaklı teknolojiler geliştiriliyor. QuickPick Remote eldiven teknolojisiyle eldivenin üzerindeki düğmelerle makineleri uzaktan kumanda edebiliyorsunuz, bu da yüzde 7,5 verimlilik artışı sağlıyor.

MÜŞTERİLERİNİZ TARAFINDAN EN FAZLA TALEP GÖREN ÜRÜNÜNÜZ HANGİSİ?

Yapı marketleri, süpermarket ve hırdavat dükkanları gibi yerlerde 3 metreye kadar yükselip 90 kg yük tepsisi bulunan WAVE isimli sipariş toplayıcımız ilgi görüyor. Ayrıca Reach Truck dediğimiz, ülkemizde de büyük markaların depolarında kullandığı dar koridor makinelerinde de Crown’un uzmanlığı var. Türkiye’de bu tip özel ürünleri de müşterilerimize sunmayı hedefliyoruz.

CROWN'U DİĞER MARKALARDAN AYIRAN EN BÜYÜK ÖZELLİKLER NELERDİR?

Ürün gamımızdaki ürünlerin en büyük özellikleri kullanılan tüm parçaların Crown tarafından üretilmesi. Crown için üretimde 4 temel kriter önem taşıyor. Bunlar tasarım, konfor, kalite ve güvenlik. Üretimi ucuzlatmak için maliyetleri düşürmek amacıyla plastik kullanmayı tercih eden markalar var. Ancak Crown önemli parçalar ve komponentlerin hepsini çelikten üretmeye devam ediyor. Crown makinelerinin ortak özelliği dayanıklı, ergonomik, sağlam ve güvenilir olmalarının yanı sıra yüksek performans göstermeleri. En son teknolojiye sahip olmaları dolayısıyla, birçok fonksiyonu mekanik olarak yerine getirebiliyorlar. Bunların dışında, güvenlik olmazsa olmaz. Bu yüzden tüm makinelerimiz iş güvenliği ve çevresel riskleri azaltan ekipmanlarla donatılmış durumda. Akılcı çözümler sunan Crown, hem zamandan hem de maliyetten tasarruf etmenizi sağlıyor. Üstün performans ve dizayn ödülüne sahip birçok ürünü bulunuyor.

SİZCE MÜŞTERİLERİNİZ NEDEN TEMSA İŞ MAKİNALARI'NI VE CROWN'U TERCİH ETMELİLER?

Temsa İş Makinaları olarak tüm Türkiye’de güçlü bir bayi ağı yapılanmasına sahibiz ve bu ağımızı Crown özelinde uzmanlaşan ekiplerimizle genişleteceğiz. Makine satmanın yanı sıra danışmanlık hizmeti de vereceğiz. Ürünlerimizin en iyi performansı göstermesi için satış öncesinde ve sonrasında müşterimizin yanında olacağız. Yeni yapılanmamıza göre, satış ekibimiz, orta ve uzun vadede müşterilerimizin depoları için danışman olarak da destek verecekler. Depoların gerçek ihtiyacını analiz edip, bunu en verimli şekilde karşılamaya çalışacağız. Bütün bayilerimizi, satış ekiplerimizi zemin kaplamadan raf sistemlerine ve yazılıma kadar depo danışmanlığı yapacak seviyeye getireceğiz. Crown Amerika’nın 1 numaralı, Avrupa’nın 4.istif ve depo ekipmanları üreticisi. Crown markamız ile akıllı depo çözümleri sunarak müşterilerimize verimlilik, maliyet ve zamandan tasarruf gibi avantajlar sunuyoruz.

MALUMUNUZ ENDÜSTRİYEL PAZARDA KİRALAMA ÖNEMLİ BİR YER SAHİP. TEMSA İŞ MAKİNALARI, CROWN İLE KİRALAMA TARAFINDA FAALİYETTE BULUNACAK MI?

Crown markası ile yaptığımız iş birliği kapsamında büyüme stratejimiz güçlü bayi ağı yapılanması, satış ve satış sonrası hizmetler, kilit müşteri stratejisi ve kiralama hizmetleri ile olacak. Türkiye’de kiralama pazarı çok hızlı büyüyor. Özellikle kilit kurumsal müşterilerimiz satın almak yerine kiralama opsiyonunu değerlendiriyor. Türkiye’de yüzde 35 civarında bir kiralama pazarı olduğunu tahmin ediyoruz. Avrupa’da bu oran yüzde 50’leri aşmış durumda. Türkiye’deki kiralama pazarının da kısa zaman içinde buraya varacağını düşünüyoruz.

GELECEKTE ÖZELLİKLE PAZARDA HANGİ ÜRÜN GRUPLARI DAHA FAZLA TERCİH EDİLECEK? SİZ PAZARIN GELECEĞİNİ NASIL GÖRÜYORSUNUZ VE BU PAZARDA TEMSA İŞ MAKİNALARI NEREDE YER ALACAK?

Dünya, petrol türevli yakıt kullanımından, akülü ve elektrikliye geçiyor. Türkiye’ye baktığımızda da endüstriyel ürünlerde pazarın, dizel ürünlerden akülü veya elektrikli ürünlere yönelmeye başladığını görüyoruz. Temsa İş Makinaları olarak biz de zaten bu açığımızı kapatmak için Crown markası ile iş birliği gerçekleştirdik. Çok güçlü bir depo çözüm ve istifleme markası olan Crown ile bu alanda bir büyüme planlıyoruz. Özellikle lojistik sektöründe Crown ile Volvo Trucks’ın önemli seviyede sinerji yaratacağına inanıyoruz. Forklift ve akıllı depo çözümlerinde Crown ile pazar payımızı büyütmeyi hedefliyoruz.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER