Tarihi yapıda “İstanbul Vinç” tercihi

16 Mayıs 2018 Çarşamba - 15:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Tarihi yapıda “İstanbul Vinç” tercihi
Tarihi yapıda “İstanbul Vinç” tercihi
 

Tarihi Sultanahmet Camii, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyona alındı. restorasyon çalışmaları sırasında camide ibadet ve ziyaretin devam etmesi için çelik konstrüksiyondan 8 metrelik bir asma kat oluşturuldu. Asma kat için kullanılan 600 kiloluk bağlantı parçalarının 8 metreye kaldırılmasında ise İstanbul Vinç'ten kiralanan Jekko SPX 527 örümcek vinç kullanıldı

 

Osmanlı mimarisinin en görkemli camilerinden Sedefkar Mehmet Ağa'nın eseri 400 yıllık Sultanahmet Camii'nde tarihinin en kapsamlı restorasyon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Geçen yıl Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyon altına alınan caminin çalışmalarını Taş yapı ve Kara İnşaat yürütürken, Met San Yapı ve Güner Dekorasyon da alt yüklenici olarak projede yer alıyor. Minarelerden iç çinilere, ahşaplara kadar restore etmek için planlanmış çalışmanın ise 4 yıl sürmesi ön görülüyor. Sultanahmet Camii'nde bir yandan restorasyon çalışmaları sürerken bir yandan da ibadet ve ziyaretin devam etmesi dikkat çekiyor. Zemini hassas, kapalı, zor ve kısıtlı bir çalışma alanına sahip cami içerisinde yüksekte çalışılması gereken yerlerde ise İstanbul Vinç'ten kiralanan Jekko SPX 527 serisi örümcek vinç kullanıldı. İstanbul Vinç Koordinatörü Erol Babaol, projede kullanılan makineyle ilgili bilgiler aktarıyor.

Sultanahmet Projesi'nde hangi makinenizle yer aldınız? Müşterinize kiraladığınız makinenin markasını ve modelini belirterek teknik özelliklerinden bahseder misiniz?

Alt yükleniciler tarafında bize teklif gelince ekspertiz için hemen hareket geçtik. Yaptığımız ekspertiz çalışması sonrasında yapılacak çelik konstrüksiyon için 600 kiloluk bağlantı parçalarının 8 metreye kaldırılması gerekiyordu. Proje; zemini hassas, kapalı, zor ve kısıtlı bir çalışma alanına sahipti. O yüzden bu çalışma şartlarına en uygun olan Jekko SPX 527'yi tercih ettik. Toplam ağırlığı 3 bin 600 kg olan Jekko SPX 527 serisi, 110 cm genişliği ile 198 cm yüksekliğindeki kapılardan geçebilecek, 17 metre yüksekliğe kadar ağırlık kaldırmaya olanak sağlayan kompakt bir makine. Yürüyüş sistemindeki paletler sayesinde yürüdüğü zemine hasar vermez ve iz bırakmaz. Güvenlik tedbirleri açısından zengin bir elektronik sisteme sahip olan Jekko, bu özelliği ile kaza riskini minimuma indiriyor.

Makine projede hangi işlerde kullanıldı?

Restorasyon sırasında ziyaretin devam edebilmesi için 8 metrelik bir asma kat yapılması ve bu asma katın üzerine iskele kurulması gerekiyordu bunun için çelik konstrüksiyondan bir çalışma plandı. Bu planda güçlü ve sessiz olduğu kadar dar alanlarda çalışabilen bir mini vince ihtiyaç vardı ve Jekko SPX 527 bu iş için biçilmiş kaftandı.

 

Projede örümcek vincin tercih edilmesinin özel bir nedeni var mı? Örümcek vincin kullanılması projeye ne gibi avantajlar sağladı?

En büyük nedeni az önce belirttiğim gibi Sultanahmet Cami'sinin dar olduğu kadar hassas bir zemine sahip ve her tarafı tarih kokan bir yapı olmasıdır. Açacak olursak örümcek vinçlerin bu tür çalışmalarda dar kapılardan veya koridorlardan kolayca geçmesi özel palet yapıları ve düşük kiloları ile zemine zarar vermeden çalışma alanına ulaşmaları ile ön plana çıkıyor. Çalışma sahalarının kapalı alan olması elektrik ile çalışan bu makinelerin bu proje ve buna benzer projelerde tercih edilmesinin diğer bir sebebidir.

Bu Platformlar Ve Vinçler Daha Çok Hangi Alanlarda Kullanılıyor? Örümceklerin diğer platform ve vinç modellerine göre avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Örümcek platformlar genel olarak mobil vinç ve platformların giremediği sesli ve yanıcı yakıt ile çalışan makinelerin çalışmasına uygun olmayan yerlerde tercih ediliyorlar. Örneğin; antrepolar AVM’ler, ufak bahçeler, spor salonları gibi alanlarda kullanılıyor. Örümcek platformların kapalı alanlarda çalışabilmesi, dar alanlara girebilmesi, hassas zeminlerde yürüyebilmesi ve düşük ağırlıkta olmaları sayabileceğimiz avantajlarıdır. Dezavantajı ise sevk için başka bir araca gerek duymaları diyebiliriz.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER