ELS Lift'te hedef: Küresel marka olmak

06 Haziran 2018 Çarşamba - 16:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

ELS Lift'te hedef: Küresel marka olmak
ELS Lift'te hedef: Küresel marka olmak

Personel yükseltici platform sektöründe yerli üretim yapan ELS Lift, pazara yenilikçi ürünler sunmaya devam ediyor. En son 3,15 metre yatay erişim, 0.99 metre genişliğe sahip VM10-J modelini kullanıcılarla buluşturan firma, hedefleri doğrultusunda yurt içi ve yurt dışında önemli çalışmalar yürütüyor. Mevcut çalışmalar ve hedeflerle ilgili ELS Lift Genel Müdürü Kerem Bayrak ile görüştük

Kerem Bayrak - ELS Lift Genel Müdürü

Öncelikle ELS Lift olarak 2018 yılına nasıl bir başlangıç yaptınız. Şu anda pazardaki çalışmalarınız ne durumda ilerliyor? Bu konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunabilir misiniz?

2008 yılından bu yana, Türkiye’nin personel yükseltici platform sektöründe global ölçekte önemli çalışmalara imza atan markası olarak, önemli yatırımlar yapıyoruz. Bugün itibariyle; Almanya, Fransa, Rusya, Hırvatistan’daki mevcut bayilikler aracılığıyla, uluslararası platformlarda kullanıcılar ile buluşuyoruz. Yıllık üretimimizin yüzde 60’nı bu ülkelerin yanı sıra; İsviçre, Hollanda, Avusturya, Suudi Arabistan, Mısır, Cezayir başta olmak üzere, 20’den fazla ülkeye ihraç etmekteyiz. 2018’e de hızlı bir giriş yaptık. Dünyanın dört bir yanında düzenlenen ve sektöre yön veren hemen her türlü organizasyonda aktif olarak yer almayı sürdürüyoruz. Sektörümüz açısından bakıldığında da Türk Makine İmalat sektörü büyüyor, Türk makinesi imajı güçleniyor ve dünyada tercih edilen bir statüye geldi. Sevindirici gelişme, ülkemizin ekonomi politikalarının odağının ithalattan ziyade, yavaş yavaş ihracat ve yerli üretime yöneldiğini görmemiz. Yeni pazar hedeflerimiz arasında İngiltere ve ürün sertifika çalışmalarına başladığımız Kuzey Amerika var. Bir ürün geliştirirken en zorlu pazarları kendimize hedef alıyoruz, böylece kalite standartlarında çıtayı yükseğe koymuş oluyoruz. Markalaşma çalışmalarıyla birlikte, bilgi ve teknoloji geliştirmeyi sürdürerek, ‘Türk malı’ imajının rekabetçi küresel pazarlarda daha da güçlenmesi için üretmeye ve katma değer yaratmaya devam edeceğiz.

Yerli üretim yapan bir firma olarak ürün gamınızı çeşitlendirmek için önemli çalışmalarda bulunuyorsunuz. Ürün gamınızda kaç farklı model yer alıyor?

ELS Lift olarak ‘Yerden Göğe Kadar Yanınızda’ sloganıyla yola çıkarak, inovatif üretim gücünü küresel ölçekteki yaygın servis hizmetimizle desteklemekte, 200’e yakın çalışanın istihdam edildiği ve Bursa’da 10 bin 500 metrekarelik son teknolojiye sahip üretim tesisi yanı sıra İstanbul Orhanlı’da yer alan 3500 metrekarelik depolama ve lojistik merkezinde, yerli sermaye ile çeşitli finansal çözümler sunarak, müşterilerimize değer katmaktayız. Büyük önem verdiğimiz AR-GE ve inovasyon çalışmaları ile seri üretime hazır 5 yeni modeli, her yıl uluslararası piyasalara sunabilmekteyiz. Lazer kesim tezgahları, 5 eksen kaynak robotları, CNC torna ve işlem merkezleri, yaş boya, toz boya, daldırma, yüzey temizlik hattı, kumlama gibi özellikleri kendi içinde barındıran, gelişmiş teknolojiyle donatılmış üretim tesisimizde, uluslararası kalite standartlarında, yılda ortalama 600 adet ileri teknolojili ve katma değerli makine üretmekteyiz. Genel ve ağır inşaat, madencilik ve endüstriyel, tekstil, çelik, kimya, ilaç, seramik, ağaç sanayi, otomotiv, plastik, gıda ve enerji gibi çok farklı sektörlere hizmet veren ELS Lift; 5 metreden, 18 metreye kadar erişim yüksekliğine sahip çeşitli özelliklerde, hafif tip makaslı, akülü makaslı, 4*4 dizel makaslı, akülü eklemli, dikey personel yükseltici lift gruplarında; Türkiye ve dünyada personel kaldırma ve iletme platformları işletmecilerinin ‘tercih edilen’ markası haline gelmiştir.

 

Pazara en son sunduğunuz yeni VM10 – J serisinin teknik özelliklerinden detaylı bir şekilde bahseder misiniz?

VM10-J modelimiz kullanıcılarımız ile buluştu. Sağlam konstrüksiyonu ve benzersiz tasarımı sayesinde yüksek manevra kabiliyeti ile en çok tercih edilen modellerden olarak ürün gamımızda yerini aldı. 10,20 metre çalışma yüksekliğine sahip model, sadece 0,99 m şase genişliği ile dikkat çekiyor. 200 kg’a kadar taşıma kapasitesine sahip ürünün, canbus canbus kontrol sistemi, çok eksenli joystik, otomatik kapama sistemli akü şarj cihazı, düşük şarj uyarısı, ana şalter, hareketi kesip alarm veren eğim sensörü, sesli ve görsel alarm veren yük sensörü, iz bırakmayan lastikler, silindir tutucu valf, platformda yük kontrolü, acil indirme sistemi, sahip olduğu diğer standart özellikler. İz bırakmayan lastikleri ile iç mekan kullanımları için uygunluğu, yüzde 25 tırmanma kabiliyeti, vinç yardımı ile taşıma kolaylığı, sıfır kuyruk salınımı ve dar dönme yarıçapı gibi sunduğu avantajlar ile dikkat çekiyor.

VM10 – J serisi daha çok hangi müşteri gruplarına hitap edecek ve kullanım alanları nereler olacak?

Bu ürünümüz iç mekan ve dış mekan kullanımları için uygun. 3,15 metre yatay erişimi, 0.99 m genişliği sayesinde özellikle dar alanlarda ve yatay erişim ihtiyacı olan başta endüstriyel tesislerde; bakım, montaj, temizlik vb uygulamalarda ağırlıklı olarak tercih ediliyor. AC sürüş sistemi ile hassas kullanım gereken alanlarda ön plana çıkıyor, yeri geldiğinde yüksek ağırlığa sahip eklemli platformların yerini tutuyor.
 

Sizce müşterileriniz VM10 – J serisini neden tercih etmeliler?

Bahsettiğimiz teknik avantajların yanı sıra, tüm ELS ürünlerinde olduğu gibi yedek parça fiyat ve yedek parça tedarik avantajları geliyor. Sürekli gelişim ve yenilikçi yaklaşımları esas alan ELS Lift olarak; müşterilerimizin “Satış Sonrası Eğitim”, “Yedek Parça Tedariki” ve “Teknik Servis” konularındaki taleplerine en kısa sürede çözüm sunmak ve müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmak, temel önceliğimiz. Ayrıca; verimlilik ve sürekli iyileştirme kültürüne göre hareket ederek de ‘çözüm odaklı’ yaklaşımlarla, takım çalışmasının ön planda olduğu bir yapı inşa etmiş durumdayız. Konusunda uzman kadromuz ve tüm ELS Lift ailesinin gücü ile dünya ölçeğindeki müşteri ve bayilerimize; rekabetçi fiyat politikası çerçevesinde; kaliteli, güvenilir, hızlı ve esnek, çözüm odaklı ‘Satış Sonrası Hizmet’ desteği vermekteyiz. Bunun yanında ELS finans ayrıcalıklarımızı bu üründe de sunuyoruz.

2018 yılıyla ilgili hedefleriniz nelerdir?

ELS Lift olarak, tamamen ‘yerli’ üretim anlayışımızla hareket ederek, 2017 yılı hedefimizi yüzde 85 oranında gerçekleştirdik. Bu yıl başında çalışanlar ve üst yönetimimizin katıldığı bir çalıştayın da gerçekleştirilmesi ile akademik bir çalışma ışığında vizyonumuzu ‘personel yükseltici lift sektörünün küresel ve inovatif markası olmak’ olarak güncelledik. Ülkemizin bu alandaki sürdürülebilir büyümesine katkı sağlamayı ve küresel müşteri analizleri doğrultusunda geleceğe dönük önemli adımlar atmayı planlıyoruz. İnovatif üretim gücümüzü, küresel ölçekteki yaygın servis hizmetimiz ile destekleyerek, bu sene de yüzde 30 büyümeyi hedefliyoruz. Tüm paydaşlarımızın ihtiyaçlarına yanıt vererek; üretim öncesinden başlayıp, satış sonrasında da devam eden, katma değeri yüksek, hızlı ve yenilikçi hizmet anlayışı ile sektörün gelişimine küresel boyutta katkı sağlamak olan misyonumuz çerçevesinde emin adımlar ile ilerlemeye devam edeceğiz.

Personel yükseltici platformlara yönelik talepler her geçen gün artıyor. Siz, pazarın geleceğini nasıl görüyorsunuz ve bu pazarda ELS Lift nerede yer alacak?

Teknoloji alanında hızla devam eden bir dönüşüm söz konusu. Üretici olarak dışa bağımlı hale gelmemek adına bu teknolojik gelişimi yakından takip etmeliyiz ve eğitim seviyesinin artışına destek olacak yabancı sermayeyi Türkiye’ye çekmeliyiz. Uluslararası rekabette Endüstri 4.0 anlayışının öne çıkacağı 21. yüzyıl, internet üzerinden yönetilen ve birbirleriyle konuşan makinelerin çağı olacak. Kaldı ki bu değişime en kolay adapte olacak sektörde makine sektörüdür. Ancak burada üreticiye de büyük bir rol düşüyor. Dünya ticaretinin büyük bir alanını temsil eden, dijitalleşme olgusuna üretimi hızla adapte etmek, değişen teknolojileri yakından takip etmeyi bırakıp, teknolojiye yön verir hale gelmek ve makinelerin teknolojik ömrünü uzatmak, Türkiye’nin dünya pazarındaki rolünü de bir üst seviyeye çıkaracaktır. ELS Lift olarak, Ar-Ge alanında ciddi yatırımlar yapıyoruz. Sunulan pek çok teşvikten faydalanıyoruz, ya da başvurularımızın sürdüğü çok sayıda proje mevcut. Şirket bünyesinde yeni bir hamle olan sahaya iniş süreciyle birlikte, müşteri talep ve beklentilerini, çok daha etkin ve efektif bir şekilde yöneteceğimize inanıyorum. Bu noktada 3 kritik unsurdan bahsetmek istiyorum: Yüksek Kalite, Fiyat Avantajı, Satış Sonrası Hizmet. Bu 3 önemli noktada kiralama firmalarına yüksek katma değer yaratacak benzersiz avantajlar sunuyoruz. Yüzde 100 müşteri memnuniyeti ilkesiyle hareket ederek; müşterilerin talep ve beklentilerini en iyi şekilde analiz edip, olası memnuniyetsizliğin önüne geçmek adına güvenilirlik, gizlilik ve dürüstlük prensiplerine azami özen göstererek, tüm ilişkilerde adil ve şeffaf olmayı benimsemekteyiz. Ayrıca; verimlilik ve sürekli iyileştirme kültürüne göre hareket ederek de ‘çözüm odaklı’ yaklaşımlarla, takım çalışmasının ön planda olduğu bir yapı inşa etmiş durumdayız. Markalaşma çalışmalarıyla birlikte, bilgi ve teknoloji geliştirmeyi sürdürerek, ‘Türk malı’ imajının rekabetçi küresel pazarlarda daha da güçlenmesi için üretmeye ve katma değer yaratmaya devam edeceğiz.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER