BİRLEŞİM GRUP, TORO MAKİNA İLE SEKTÖRDE

15 Ağustos 2018 Çarşamba - 09:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

BİRLEŞİM GRUP, TORO MAKİNA İLE SEKTÖRDE
BİRLEŞİM GRUP, TORO MAKİNA İLE SEKTÖRDE

INŞAAT, MADENCILIK, OTELCILIK, MEKANIK VE ELEKTRIK TESISAT SEKTÖRLERINDE FAALIYET GÖSTEREN BIRLEŞIM GRUP, TORO MAKINA İLE İŞBİRLİĞİNE GİDEREK PLATFORM SEKTÖRÜNE ADIM ATTI. İŞBİRLİĞİ DOĞRULTUSUNDA TORO MAKİNE'NİN KİRALAMA İŞİNİ AVRUPA STANDARTLARINA TAŞIYACAĞINI VE MAKINE SAYISI İLE ÇEŞITLILIĞINI DE ARTTIRACAĞINI İFADE EDEN BIRLEŞIM GRUP YÖNETIM KURULU BAŞKANI MESUT ALTAN, İŞBİRLİĞİ HAKKINDA ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

MESUT BEY ÖNCELIKLE SIZI VE BIRLEŞIM GRUP’U TANIYABILIR MIYIZ?

MESUT ALTAN - İDRİS ÇAKIR / BİRLEŞİM GRUP YÖNETİM KURULU BAŞKANLARI

1974 İstanbul doğumluyum. İlk ve ortaokulun ardından Kabataş Erkek Lisesi’ni ve Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünü bitirerek mesleğe başlangıç yaptım. 1995-2002 yılları arasında mekanik taahhüt sektöründe profesyonel olarak çalıştıktan sonra 2002 yılında halen ortağım olan İdris Çakır ile birlikte mekanik taahhüt sektöründe hizmet vermek üzere Birleşim Mühendislik’i kurduk. 2006 yılında kurduğumuz Birleşim Madencilik ile madencilik sektörüne, Birleşim İnşaat ile inşaat sektörüne girdik. 2014 yılında dönemin önemli stratejik satın almalarından gösterilen Erde Mühendislik’i satın alarak elektrik taahhüt sektörüne, 2017 yılında Parkinn by Radisson Ataşehir Otel iştirakimiz ile otelcilik sektörüne giriş yaptık. Ayrıca 2014 yılından bugüne İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü Asbaşkanlığı görevini sürdürüyorum.

BIRLEŞIM GRUP OLARAK HANGI SEKTÖRLERDE FAALIYET GÖSTERIYORSUNUZ?

Birleşim Grup olarak mekanik tesisat, elektrik tesisat, inşaat, madencilik ve otelcilik sektörlerinde faaliyet gösteriyoruz.

2018 YILI ITIBARIYLE 16. YILINIZI GERIDE BIRAKTINIZ. BU YILLAR IÇERISINDE HANGI ÖNEMLI PROJELERDE YER ALDINIZ?

Sadece elektrik ve mekanik olarak yer aldığımız proje sayısı 2 binin üzerinde. Sıfırdan başlayan bir firma için büyümenin her aşamasında yapılan her proje bizim için önemliydi kuşkusuz. Bu şekilde bir ayrımımız olmadı. Ancak bilinirliği yüksek projeler arasında İstanbul Sapphire, İzmir Ege Perla, Çiftçi Towers, Rönesans Tower, Quasar, İstanbul Trump Towers, Dünya Göz Hastaneleri, Medikal Parklar, Ikela’lar, Metro Market’ler, Piazza AVM’ler, Adana-Elazığ-Bursa-İkitelli Şehir Hastaneleri, Hilton’ları sayabilirim.

BIRLEŞIM GRUP OLARAK SADECE YURT IÇINDE MI FAALIYET GÖSTERIYORSUNUZ YOKSA YURT DIŞINDA DA ÇALIŞMALARINIZ VAR MI?

Yurt dışı faaliyetlerimiz yurt içi kadar yoğun olmasa da her zaman devam etti. Grup olarak tercihimizi her zaman yurt içinden yana kullandık. Buna rağmen Rusya Federasyonu’nda Birleşim RUS, Azerbaycan’da Birleşim AZ firmalarımız halen faal. Rusya, Azerbaycan, Türkmenistan, Romanya, Libya gibi ülkelerde tamamlamış olduğumuz çok sayıda projemiz var.

 

GEÇTIĞIMIZ GÜNLERDE TORO MAKINA ILE IŞBIRLIĞI YAPARAK PERSONEL YÜKSELTICI PLATFORM KIRALAMA SEKTÖRÜNE ADIM ATTINIZ. BU IŞBIRLIĞINDEN BAHSEDER MISINIZ?

Evet Toro Makina yeni iştirakimiz. 2014 yılında Erde, 2017 yılında Parkinn Otel iştirakinden sonra yeni bir stratejik satın alma daha gerçekleştirdik. Toro Makina’nın iş disiplini ve vizyonunu kendimize yakın bulduk açıkçası. Sahip oldukları potansiyeli grubumuzun iş çevresi ve maddi gücüyle birleştirmenin ortaya müthiş bir enerji çıkaracağını gördük. Sahip olduğumuz firmalar kendi sektörlerinde farklılık yaratmış ve sektörlerinde lider konuma gelmiş firmalar. İş makinesi kiralama sektöründe de farklılık yaratacak alanlar ve boşluklar tespit ettik. Bizi bu işbirliğine teşvik eden en büyük etken de farklılık yaratabileceğimiz bir sektör olması.

BU IŞBIRLIĞI, TORO MAKINA'NIN SEKTÖRDEKI KONUMLANMASINI NE YÖNDE VE NASIL ETKILEYECEK?

Toro Makina, Birleşim Grup’un maddi gücüyle kısa zamanda makine parkını ve çeşitliliğini arttıracak. Ama makine ekipman sayısı ve çeşitliliği Toro Makina’nın sektördeki yerini belirleyen asıl unsur olmayacak. Makine parkı işin en kolay kısmı. Asıl belirleyici unsurlar farklı olacak. Şimdilik sadece şunu söyleyebilirim, Toro bu işi Avrupa standartlarına taşıyacak.

PLATFORM SEKTÖRÜNÜN DIŞINDA BIR IŞLETME OLARAK, NEDEN PLATFORM KIRALAMA SEKTÖRÜNDE YATIRIM KARARI ALDINIZ? SIZI BU SEKTÖRE YÖNLENDIREN ETKENLER NELER?

Bu sektörün grup şirketlerimize heyecan katacağına inandık. AB ülkesi firmaları incelediğinizde bir Türk firması olarak yapacak çok şey olduğunu görüyorsunuz. Bir Türk firması olarak göstereceğiniz gelişme aynı zamanda ülkemizin bu sektördeki gelişimine de öncü olacaktır. Bizi asıl heyecanlandıran şey budur belki de.

SEKTÖRÜN GELECEĞINE YÖNELIK DÜŞÜNCELERINIZI ÖĞRENEBILIR MIYIZ?

Sektörde ülkemizin geldiği seviye, dünyanın bulunduğu seviyenin çok altında. Her şeyden önce bu sektörün dışından ama sektörün önemli bir müşterisi olarak ülkemizdeki seviyenin ülke gelişimiyle paralel büyüyeceğini düşünüyorum. Bizim işbirliği kararını verdiğimiz günlerin dünyada ve ülkemizde ekonomik belirsizliklerin olduğu, satış rakamlarının her sektörde düşüş gösterdiği bir döneme rastlaması aslında bir rastlantı değil. Bizim, sektörün gelişimine duyduğumuz güvenin göstergesidir.

PLATFORM KİRALAMA SEKTÖRÜ İÇİN NE GİBİ YATIRIM PLANLANIRIZ VAR? KISA VE UZUN VADEDE HEDEFLERİNİZ HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

Geçtiğimiz günlerde 5 yıllık bir yatırım planı yaptık ve Birleşim Grup Yönetim Kurulu olarak karara bağladık. Makine ekipman sayısında planladığımız artış sektörel olarak oldukça iddialı. Ekipman çeşitliliği konusunda da ayrıca çalışıyoruz. Türkiye’de olmayan makineleri da eş zamanlı ülkeye getirip hizmete sunmayı planlıyoruz. Personel yükseltici platformların kullanım alanlarını genişletmek de hedeflerimiz arasında. Bir üretim ve taahhüt grubu olarak sektörü sadece üretim ve taahhütten ibaret görmüyoruz. Son kullanıcı olarak tabir ettiğimiz tekil kullanıcıya ulaşmak için gerekli dijital alt yapı çalışmalarımız şimdiden başladı.

BU SEKTÖRE GIRIŞ YAPMANIZ, KENDI ALANINIZDA YAPTIĞINIZ ÇALIŞMALARI ETKILEYECEK MI?

Tek bir yönetim kuruluna bağlı ancak birbirlerinden bağımsız yönetilen firmalarımız her zaman birbirlerini olumlu etkilemiştir. 16 yıldır Birleşim Grup’a katılan her firma sinerji yarattı, heyecan yarattı, Toro’da da aynı sinerji ve heyecanı yaşayacağımıza olan inancım tamdır.

EKLEMEK ISTEDIĞINIZ BIR KONU VARSA LÜTFEN BELIRTINIZ.

Erde’den 4 yıl, Parkinn Ataşehir Otel’den 1 yıl sonra gerçekleştirdiğimiz bu stratejik satın almaların devamı gelecektir, tüm grubumuza ve Toro Makina’ya hayırlı olmasını dilerim.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER