UZMANLAR, ARTIK DAHA YÜKSEKLERE ULAŞIYOR

16 Ağustos 2018 Perşembe - 09:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

UZMANLAR, ARTIK DAHA YÜKSEKLERE ULAŞIYOR
UZMANLAR, ARTIK DAHA YÜKSEKLERE ULAŞIYOR

UZMANLAR PLATFORM, YERLİ İMALAT ARAÇ ÜSTÜ SEPETLİ PLATFORMDA EN YÜKSEK METRAJI ÜRETTİ. 53 METRE ERİŞİM MESAFESİNE SAHİP PLATFORMUN ÖNÜMÜZDEKİ YIL PAZARA SUNULACAĞINI BELİRTEN YÖNETİM KURULU BAŞKANI YUSUF TURSUN, "YAKIN ZAMANDA 3 BİN METREKARE KAPALI ALANA SAHİP YENİ FABRİKAMIZI DEVREYE ALARAK, 50 METRENİN ÜZERİNDE MAKİNE ÜRETİMİNE ODAKLANACAĞINIZ" DEDİ

 

Türkiye'nin önemli araç üstü ekipman üreticileri arasında yer alan Uzmanlar Platform, üretimdeki erişim kapasitesini yükseltti. 10, 14, 16, 18, 20, 22, 26, 27, 30, 37, 40, 43 ve 45 metre çalışma yüksekliğine sahip araç üstü platformların üretimini gerçekleştiren firma, 53 metrelik araç üstü sepetli platformunu üretti ve ilk kez VİPP Fuar'ında sergiledi. Türkiye’de yerli imalat araç üstü sepetli platformda en yüksek metrajı üretmenin heyecanını ve gururunu yaşadıklarını ifade eden Uzmanlar Platform Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Tursun, "53 metre araç üstü sepetli platform üretmek Uzmanlar Platform için büyük bir başarı. Fakat kaç metre üretirsek üretelim, bizim için gerçek başarı, tüm testlerden geçerek teslim edilen makinelerin son kullanıcı tarafından beğenilmesidir" dedi. Uzmanlar Platform'un 50 metrenin üzerinde makine üretme hedefini gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Yusuf Tursun, 53 metrelik platformun önümüzdeki yıl içerisinde seri üretime geçeceğini ifade ederek şöyle konuştu: "Uzmanlar Platform olarak 50 metrenin üzerinde makine üretme hedefimiz vardı. Bu hedefimizi gerçekleştirdik ve 53 metrelik makineyi ürettik. Makinemiz şu anda test aşamasında. Bu aşamayı başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra 53 metre sepetli platformumuzu önümüzdeki yıl seri üretime alarak, müşterilerimize ulaştırmayı planlıyoruz. Eğer, 53 metrede başarılı olursak farklı ve yüksek metrajlarda üretimlerimiz devam edecek."

Yeni fabrika yatırımı

YUSUF TURSUN – UZMANLAR PLATFORM YÖNETİM KURULU BAŞKANI

2018 yılında yüksek metrajlarda makine üretmeye ağırlık vereceklerini dile getiren Tursun, bu üretim için 3 bin metrekare kapalı alana sahip yeni fabrika binasını hizmete açacaklarını söyledi. Tursun, "Araç üstü platformda yerli üretim gerçekleştiren Uzmanlar Platform, artık 50 metrenin üzerinde makine üretmeye başladı. Bu üretim için mevcut fabrikamızın yetersiz geldiğini gördük. Onun için mevcut fabrikamızın hemen yanında yaklaşık 3 bin metrekare kapalı alana sahip yeni fabrikamızı bu yıl içerisinde firmamıza kazandırmayı planlıyoruz. Yeni fabrikamızda tamamen 50 metrenin üzerindeki makinelerin üretimini gerçekleştirerek ürün yelpazemizi genişleteceğiz. Ayrıca bu yeni fabrikamızda 40'ın üzerinde istihdam sağlayacağız" dedi.

"Hem alırken hemde satarken kazandırıyor"

Uzmanlar Platform'un 2006 yılında kurulduğunu ve şu anda piyasada bine yakın makinesinin çalıştığını ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı Tursun, kaliteyi her zaman ön planda tuttuklarını belirterek şunları aktardı: "Uzmanlar Platform olarak üretimde kesinlikle kaliteden ödün vermedik. Bir makinede olması gereken neyse o şekilde yani dünya standartlarında üretim yaptık. Bizim makinemiz hem alırken hem de 2. el olarak satarken müşterilerimize kazandırıyor. Bu da makinenin kaliteli olması ve insanlar tarafından yoğun tercih edildiğini gösteriyor. Ayrıca satış sonrası hizmetler ve servise önem verdiğimiz için müşterilerimizin tercih sebebi olduk."

Yerli üretim

Yerli üretim konusunda da önemli açıklamalarda bulunan Yusuf Tursun, "Uzmanlar Platform olarak tamamen öz sermayemizle bu noktalara ulaştık. Son iki senedir yerli üretici, devlet tarafından destekleniyor ve sanayiciye değer veriliyor. Devlet gerçekten yerli üretim konusunda önemli teşvikler vermeye başladı. Yeni fabrikamızı yapmak için TÜBİTAK, KOSGEP ve Marmara Kalkınma Ajansı'ndan önemli destekler aldık. Yani son iki yılda yerli üretimin önemini daha iyi anlaşıldı. Aslında yerli üretimin devlet politikası olması lazım. Sanayici bir ülkenin kalesidir. Eğer bu kaleyi güçlendirmezsen o kale çöker ve dışa bağımlı hale gelirsiniz. Sanayiciye destek çıkılması gerektiğini düşünüyor ve devletin son yıllardaki yerli üretim politikasından da memnunuz."Haksız rekabet

Sektörde bazı sorunların yaşandığını ve kontrol mekanizmasının zayıf olmasıyla nedeniyle haksız rekabetin ortaya çıktığını savunan Tursun, "Merdiven altı imalatlar oldukça fazla olduğu için sektörde haksız rekabet ve kalitesiz makine üretimi var. Bunları kontrol eden bir mekanizma yok. Kullandığı malzemelerin kalitesizliğinden dolayı bizim imal ettiğimiz rakamlara makine satılıyor. Biz insan taşıyoruz. Bu işin şakası yok. İnsanların ulaşamadığı yerlerde platformlar devreye giriyor. Bu nedenle kullanacağımız her komponenti ve malzemeleri düzgün seçmemiz gerekiyor. Bu konuda Uzmanlar Platform olarak önemli bir Ar – Ge ekibine sahibiz. Ama insanlar mühendis olmadan makine üretimi yapıyor. Bu durum sektörü olumsuz etkiliyor. İş makinesi yapıyorsun ve can taşıyorsun. Yüksek metrelere insanları kaldırıyorsun. Eğer bu makineler güvensiz olursa ortaya büyük sıkıntılar çıkar. Bu konuda denetimlerin artması gerektiğini düşünüyorum."

İhracat çalışmaları

Konuşmasına 2017 ve 2018 yılı değerlendirmesiyle devam eden Yusuf Tursun, geçen yıl ihracat çalışmalarına ağırlık verdiklerini aktararak şunları ekledi: "Uzmanlar Platform olarak 2017 yılında ihracat çalışmalarımıza ağırlık verdik ve başarılı bir yılı geride bıraktık. Geçen yıl ürettiğimiz makinelerin yüzde 50'sini dış pazardaki müşterilerimize ulaştırdık. İhracat çalışmalarımızla ülke ekonomisine önemli katkıda bulunduğumuz için çok mutluyuz." 2018 yılında da öncelikli hedeflerinin ihracat olacağına dikkat çeken Tursun, "Bu yıl yüzde 50'nin üzerinde ihracat yapmayı hedefliyoruz. Onun için bazı ülkelerde distribütörlük anlaşması yaptık. Bu anlaşmaları Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler ağırlıklı sürdürüyoruz. Şimdi de Avrupa'da da Romanya'ya distribütörlük verdik. Romanya üzerinden Avrupa'ya açılmak gibi bir hedefimiz var" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER