Kaulas, sektörün lastik ihtiyacını karşılıyor

19 Eylül 2018 Çarşamba - 09:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Kaulas, sektörün lastik ihtiyacını karşılıyor
Kaulas, sektörün lastik ihtiyacını karşılıyor

5 METREDEN 53 METREYE KADAR OLAN PLATFORMLARA YERLİ LASTİK ÜRETEN KAULAS, DEFORME OLMUŞ KAUÇUĞUN JANTTAN SÖKÜLMESİ VE YERİNE YENİ KAUÇUĞUN İŞLENEREK LASTİĞİN YENİLENMESİNİ SAĞLIYOR. 35 FARKLI LASTİK ÜRETEN FİRMA, TÜM TÜRKİYE'YE HİZMET VERMEK İÇİN DE ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Personel yükseltici platformlar, insanların ulaşmasının mümkün olmadığı çalışma alanlarında yoğun olarak tercih ediliyor. Platformların tekerlekleri de çalışma yerlerine göre aşınıyor ve kullanıldıkları zeminlere zarar verebiliyor. Bu bağlamda hareket eden yerli lastik üreticisi Kaulas, platform kullanıcılarının talepleri üzerine 2012 yılında yaptığı Ar-Ge çalışmaları ve makine yatırımlarıyla deforme olmuş kauçuğun janttan sökülmesi ve yerine yeni kauçuğun işlenerek tekerleklerin yenilenmesini sağlıyor. Aynı zamanda akülü ve dizel platformlara lastik üreten firma, önümüzdeki günlerde yerli forklift lastiği üretmeyi hedefliyor.

Soldan sağa; Bekir Erdemli - Ozan Fulya - Ömer Erdemli

35 ÇEŞİT LASTİK ÜRETİMİ

Erdemli Kauçuk olarak 2012 yılında sektöre adım attıklarını ve daha sonra faaliyet alanlarının genişlemesiyle beraber 2017 yılında Kaulas'ı kurarak çalışmalarına yön verdiklerine değinen Kaulas firmasının ortağı Bekir Erdemli, şu anda personel yükseltici platform sektörünün lastik ihtiyacını karşıladıklarını söyledi. Bekir Erdemli, "2012 yılında Bursa'da küçük bir dükkan ile faaliyetlerimize başladık. Daha sonra işlerimizin gelişime bağlı olarak yer ihtiyacımız ortaya çıktı. Bursa'da kurulan yeni bir sanayi sitesinde 3 bloktan oluşan 800 metrekare alanda bin lastik üretim kapasitesine sahip tesisimizi kurduk. Tesisimiz akülü ve dizel grup ve depo olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. Kurulduğumuz yıllarda ayda 30 lastik üretirken, yeni tesisimizle beraber şu anda ayda 600 lastik üretiyoruz." Akü ve dizel grupta 5 metreden 53 metreye kadar olan bütün platformlara lastik üretebildiklerine dikkat çeken firma ortağı Erdemli, sektörde kauçuk üzerine ne yapılması gerekiyorsa üretmeye hazır olduklarının altını çizerek şöyle konuştu: "Şu anda 35 farklı çeşitte lastik üretimimiz var. Bunun 25 adeti akülü, 10 tanesi ise dizel grupta. Piyasada ne kadar makine varsa, hepsine uygun kalıbımız ve lastiğimiz mevcut. Akülü platformlarda yüzde yüz yerli üretim gerçekleştiriyoruz. Dizel platform tarafında ise Rösler ile bir iş ortaklığına gittik. Dizel platform lastikleri içi dolgu özel lastikler. O yüzden dizel tarafında Rösler ile yaptık. Yani iç dolgu malzemesinde Rösler'in Türkiye distribütörlüğünü aldık. Bu alanda da önemli çalışmalar yürütüyoruz. Dolum işlemi zor bir iş. Bunun için çeşitli argümanlar gerekiyordu. Bunları da temin ettik ve şu anda lastiklerin içerisine dolum işlemi yapıyoruz."

 

YERLİ LASTİKLER

Kaulas olarak platform lastiklerinin yanı sıra yerli forklift lastiği üretimiyle ilgili çalışmalarının olduğuna değinen Bekir Erdemli, "Yerli forklift lastiği projemiz var. Şu an Ar-Ge aşamasındayız. Prototip kalıbımız tamamlandı. İlk numune lastiği ürettik ve test aşamasına aldık. Lastiğin performansını göreceğiz, ardından çeşitli belgelerin alınmasıyla yerli forklift lastiğini piyasaya sunacağız. Kaulas olarak bizim kapsamımız iş makineleri lastikleri üretmek. İş makineleri lastiklerinin alt dalı olan platform lastikleri üretimi ile faaliyetlerimize başladık. Şu anda forklift lastiği üretme aşamasındayız. Önümüzdeki günlerde de farklı iş makinesi gruplarına yönelerek ürün yelpazemizi genişleteceğiz" diye konuştu. Türkiye'de personel yükseltici platform lastiği üreten tek firma olduklarını belirten Erdemli, bu nedenle müşterilerinin ihtiyaçlarını anında karşılamanın kendileri için önemli olduğunu söyledi ve şunları ekledi: "Ürün kalitesi ve müşteri memnuniyeti bizim için çok önemli. Platform lastikleri şu anda Çin pazarının elinde. Kaulas olarak ilk etapta müşterilerimizin yurt dışı bağımlılığını ortadan kaldırmak istiyoruz. Biz yerli üreticiyiz. Baktığınızda platform sektöründe lastik üreticisine ihtiyaç var ve pazarda bu konuda açık bulunuyor. Bu açığı kapatmak elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Bu anlamda yeni kalıp yatırımlarımız ve Ar – Ge çalışmalarımız devam ediyor"

KALİTELİ KAUÇUK KULLANIMI

 

Üretimde en kaliteli kauçuğu kullandıklarını ve ürünlerinin sonuna kadar arkasında olduklarını kaydeden Kaulas Üretim Müdürü Ömer Erdemli, şu anda sektördeki lider firmaların lastik ihtiyacını karşıladıklarını söyledi. Erdemli, "Lastikte en önemli sorun yıpranması ve aşınmasıdır. Kaulas olarak kaliteli kauçuk kullanıyoruz ve bu problemleri engelliyoruz. Yaklaşık 6 yıldan beri öğrendiğimiz ve kazandığımız tecrübemizi işimize yansıtıyoruz. Eğer ortada bir hata varsa bunun nedenini de sonuna kadar araştırıyoruz ve o hatanın bir daha tekrarlanmaması için önlemler alıyoruz. Bu durumda ürün kalitemizin her geçen gün artmasını sağlıyor" dedi. Sektörde çok fazla lastik ihtiyacının olmasından dolayı sipariş üzerine üretim yaptıklarını da değinen Ömer Erdemli, "Açıkçası stoklu değil, sipariş üzerine çalışıyoruz. Stoklu çalışmaya geçmek istedik ama sektör, stoklu çalışmamıza müsaade etmiyor. Müşterimizin ihtiyacına anında cevap vermek için stoğumuzu geniş tutmak istiyoruz. Fakat sektörde lastik ihtiyacı fazla olduğu için ürettiğimiz lastikleri anında müşterilerimize sevk ediyoruz" şeklinde konuştu.

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ

Kaulas olarak öncelikli hedeflerinin müşteri memnuniyeti olduğunu dile getiren firma ortağı Ozan Fulya ise sektörün lastik kullanımı konusuna gerekli önemi vermediğini ifade ederek şunları aktardı: "Satış sonrası hizmetlerde müşterilerimize gerekli tüm hizmeti anında sağlıyoruz. Eğer lastiğinde üretimden hatalı bir sorun varsa değişim yapıyoruz. Birinci kalite kauçuk kullanıyoruz. Müşteri odaklı çalışıyoruz. Sektördeki bazı kiralama firmaları lastik kullanımı konusuna gerekli hassasiyeti göstermiyor. Lastik, platformların en önemli ve en çok yıpranan parçası. Lastik, platformun hareket etmesini sağladığı için hayati önem taşıyor. Lastik seçimi kesinlikte hata istemeyen bir durum. Eğer siz yüksekte çalıştığını düşünürseniz, orada yaşanan bir basınç kaybı tehlikeli sonuçlara yol açabilir. O yüzden firmalar lastik seçimine gerekli önemi vermesi gerekir."

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER