KERESTE SEKTÖRÜNÜN ELİNDEKİ GÜÇ: JCB

23 Kasım 2018 Cuma - 08:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

KERESTE SEKTÖRÜNÜN ELİNDEKİ GÜÇ: JCB
KERESTE SEKTÖRÜNÜN ELİNDEKİ GÜÇ: JCB

JCB, TELETRUK MODELLERİYLE ADANA'DA ÜRETİM YAPAN KERESTE FİRMALARININ İLK TERCİHİ OLARAK ÖN PLANA ÇIKIYOR. JCB TELETRUK'LARINDAN ÇOK MEMNUN OLDUKLARINI İFADE EDEN KERESTE FİRMALARININ YÖNETİCİLERİ, MAKİNELERİN HIZ, MANEVRA KABİLİYETİ VE GÜCÜ İLE HEM İŞ YÜKLERİNİN HAFİFLEDİĞİNİ HEM DE ZAMANDAN VE YAKITTAN BÜYÜK TASARRUF SAĞLADIKLARINI BELİRTTİ

SİF İş Makinaları'nın distribütörlüğünü üstlediği JCB, Teletruk TLT 30D 4X4 Tier3 modeli ile Adana'da üretim yapan kereste firmalarının iş yoğunluğunu azaltıyor. Bom uzunluğu ve manevra kabiliyeti ile kereste firmalarının gözdesi olan Teletruk modelleri, iş gücünü hafifletmesi ve 3 ton kaldırma kapasitesi ile firmalara bir çok konuda tasarruf sağlıyor. Teletruk'ların kereste firmaları için çok önemli olduğunu ifade eden Üç Kardeşler, Can Ökmenler, Öz Ökmenler ve Keklik Kereste firma sahipleri, JCB'den çok memnun olduklarını ve gelecekte de JCB ile çalışmaya devam edeceklerini belirtti. Teletruk modellerinin yaptığı işin ortalama 100 personele eşit olduğunu belirten firma sahipleri Teletruk'lar için "Olmazsa olmaz" ifadesini kullandı.

MANEVRA KABİLİYETİ VE YAKIT

Sektöre 2000 yılında adım atan ve baba mesleğini devam ettiren Üç Kardeşler Kereste Yöneticisi Mehmet Ökmen, sektöre ahşap meyve kasaları yaparak başladı. Daha sonrasında ise kereste sektöründe faaliyet göstermeye başlayan firma, şu anda Adana başta olmak üzere  Muş, Urfa, Antep, Batman gibi illere kereste satışı gerçekleştiriyor. Yılda ortalama 18 bin metreküp üretim yaptıklarını ifade eden Mehmet Ökmen, bu zorlu süreçte iş makinesi kullandıklarını söyledi İş makinesi satın alırken dikkat ettikleri en önemli konunun ise manevra kabiliyeti ve yakıt olduğunu belirten Ökmen, dar alanlarda çalıştıklarını bu nedenle manevra kabiliyetinin kendileri için önemli olduğunu vurguladı ve şunları ekledi: “Manevra kabiliyetinin yanı sıra her işletmede olduğu gibi yakıt konusunda tasarruflu ve performansı en yüksek makineyi tercih ediyoruz. Tabi satış sonrası hizmetlerde bizim için oldukça önemli bir konu. İşletmemizde makineler durduğu anda işlerde duruyor. Bu nedenle oluşabilecek bir arızanın en kısa sürede çözülmesi gerekiyor." 

 

DAYANIKLILIK

Adana'daki önemli kereste firmalarından biri olan Öz Ökmenler de makine tercihinde bulunurken manevra kabiliyetinin yanı sıra dayanıklı makineleri tercih ettiklerini ifade etti. Yaptıkları iş gereği makinenin dayanıklı olması gerektiğini dile getiren Öz Ökmenler Kereste Yöneticisi Mehmet Ökmen, "Makine tercih ederken önceliğimiz makinenin küçük ve manevrasının iyi olması dikkat ederiz. Eğer makinenin manevrası iyi olmazsa bizim için sorun yaratabiliyor. Yine makinenin dayanaklı olması da önemli bir konu. Kereste indirme ya da yükleme sırasında bom eğilmesi gibi sorunlar olmasını istemeyiz. Bu durum bize hem zaman hem de maddi yönden zarar verir" ifadelerini kullandı. Makine tercihini ilk olarak forkliftten yana kullanan ve daha sonrasında Teletruk ile devam etmeye karar veren Keklikler Kereste sahibi Gürsoy Keklik, "Bu bağlamda bende araştırmalar yaptım. Başta forklift denedim. Fakat daha sonra bomlu bir makinenin işime yarayacağını düşünerek Teletruk'lara yönelme kararı aldım ve doğru bir karar verdiğimi de zamanla gördüm” şeklinde konuştu.

NEDEN JCB?

Kereste üretiminde makinenin önemine dikkat çeken firma sahipleri, JCB Teletruk'ların firmaları için 'olmazsa olmaz' olarak tanımladıklarını ifade etti. 2007 yılından beri JCB ile çalıştıklarını ifade eden Üç kardeşler Kereste Yöneticisi Mehmet Ökmen, "JCB ile 2007 tarihinde tanıştık. 2007'den bu yana da sadece JCB ile çalışıyoruz. Makineden oldukça memnunuz. Zaten uzun yıllardır çalışmamızın sebebi de budur. Makinenin hem performansı hem de manevra kabiliyeti çok iyi. Bunlar bizim için önemli detaylar. JCB'nin bir diğer önemli avantajı ile dayanıklı olmasıdır. Tabii ki ufak tefek sorunlar çıkıyor ama makineleri minimum 10 sene kullanıyoruz" dedi.  JCB ile 2011yılında yeni bir Teletruk alarak çalışmaya başladıklarını ifade eden Can Ökmenler Yöneticisi Yasin Ökmen, JCB'i ile 2011 yılından bu yana çalışıyorum. 2 adet JCB iş makinem var. JCB kereste üretim tesislerinde çok tercih edilen bir makine. Bunun sebebi olarak da hem dayanıklı olması hem de manevra kabiliyetinin yüksek olması diyebilirim. Bunun haricinde Adana JCB satış ekibi de çok başarılı, bizleri sık sık ziyaret ediyorlar. Teklifler sunuyorlar, makineleri kontrol ediyorlar. Tüm bunlar olumlu olarak dönüş yapıyor bize" ifadelerini kullandı. Yine ilk makine tercihini 2006 yılında JCB'den yana kullanan Mehmet Ökmen ise, JCB'nin dayanıklı olduğunu ve uzun yıllardır çalıştırmalarına rağmen ufak tefe bir kaç sorunun dışında hiç sıkıntı yaşamadıklarını belirtti.

YAKIT AVANTAJI

JCB Teletruklar özellikle yakıt konusundaki performansı ile de ön plana çıkıyor. Makinenin yakıt performansından memnun olan Öz Ökmenler Kereste Yöneticisi Mehmet Ökmen, işletmede olduğu gibi yakıt konusunda en tasarruflu ve performansı en yüksek makineyi tercih ediyoruz. Bu konuda JCB çok başarılı. Yakıtta önemli bir tasarruf sağlıyoruz" ifadelerini kullandı.

"JCB İŞ YÜKÜNÜ HAFİFLETİYOR" 

JCB Teletruklarla iş yükünün oldukça hafiflediğini belirten firma sahipleri, Bu sayede daha çok üretim yapabildiklerini ifade ettiler. JCB Teletrukların 100 personele eşit iş yaptıklarını ifade eden Üç Kardeşler Kereste Sahibi Mehmet Ökmen, Makineler ile yükleme, indirme, taşıma dahil neredeyse her işlemi yapabiliyoruz. Bunu iş gücü açısından değerlendirirsek aynı hızda üretim yapabilmemiz için 100 personele daha ihtiyaç duyarız. Bu da mümkün değil" dedi. Teletruklarla günde üç kamyona kadar yükleme, indirme işlemi yaptıklarını belirten Gürsoy Keklikler, JCB makineler bizim için olmazsa olmaz" şeklinde belirtti.

 

JCB TLT30D 4X4 TIER 3

Motor Tipi: Perkins 404D-22 Dizel

Motor Gücü: 37 KW- 50HP

Şanzıman: Hidrostatik Tork Konvertör tepkili
Kabin Tipi: ROPS FOPS Alçak Kabin (Kapılı Kabin) + Isıtma
Silindir Sayısı: 4
Kabin Yüksekliği: 2200 mm
Kaldırma Yüksekliği: 4000mm
Kaldırma Ağırlığı: 3000 kg
Serbest Kaldırma Yüksekliği: 1350 mm
Yer Seviyesinde Azami Erişim (500mm yük orta noktası): 2230 mm
Yatay Olarak Azami Erişim (500mm yük orta noktası): 2390 mm
Maksimum Uzatmada Kaldirma Kapasitesi: 1500 kg
2 Metrede Kaldirma Kapasitesi: 2000kg
Işıklandırma: Ön ve arka çalışma lambaları
Seyahat Hızı: 20 km
Çatal Açısı: 111°
Makine Genişliği: 1400 mm
Makine Yerden Yüksekliği (ön ve arka tekerlek arasındaki merkez nokta): 192mm
Dönüş Yarıçapı: 2995 mm
Çatal Ön Yüzüne Kadar Makine Uzunluğu: 2540mm
Makine Yüksüz Ağırlık: 5100 kg
Lastik Ebadı Ön: 27X10X12
Lastik Ebadı Arka: 27X10X12
Yakıt (Dizel) Deposu Kapasitesi: 44 lt
Hortum Patlama Çekvalfleri: 3 adet (1 adet Ana bom, 2 adet yükleme kısmında mevcut)

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER