Ayhan: "İşletmelerde İSG kültürü oluşmalı”

20 Aralık 2018 Perşembe - 13:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Ayhan: "İşletmelerde İSG kültürü oluşmalı”
Ayhan: "İşletmelerde İSG kültürü oluşmalı”

Karadeniz Teknik Üniveristesi’nde düzenlenen "İş Sağlığı ve Güvenliği Güncel Gelişmeler Sempozyumu’nda konuşan PLATFORMDER Yönetim Kurulu Başkanı Servet Ayhan, İSG kültürünün oluşmasının önemini vurgulayarak, İSG’yi doğru anlamak ve uygulamanın herkesin görevi olduğunu belirtti.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, KTÜ Araklı Ali Cevat Özyurt MYO, Karadeniz Teknik Akademi ve PLATFORMDER işbirliğiyle "İş Sağlığı ve Güvenliği Güncel Gelişmeler Sempozyumu" düzenlendi. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen sempozyuma Karadeniz Teknik Akademi Müdürü Prof. Dr. Aydın Dumanoğlu, KTÜ Ali Cevat Özyurt MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Hasan Çebi Bal, PLAFORMDER Yönetim kurulu Başkanı Servet Ayhan, SGK Trabzon İl Müdür Yardımcısı Ali Güner ve AÇSHB Temsilcisi Garip Erel ile çok sayıda davetli katıldı.

 

Önce insan, önce sağlık, önce iş güvenliği

Sempozyumun açılış töreninde konuşan PLATFORMDER Yönetim Kurulu Başkanı Servet Ayhan, iş sağlığı ve güvenliği (İSG) kültürünün oluşmasının önemini vurgulayarak, İSG’yi doğru anlamak ve uygulamanın herkesin görevi olduğunu belirtti. Ayhan, “Dünya Sağlık Örgütü 1950 yılında iş sağlığının tanımını yaparken; ‘Tüm mesleklerde çalışanların bedensel, ruhsal ve sosyal yönden iyilik hallerinin en üstün düzeyde tutulması, sürdürülmesi ve geliştirilmesi çalışmalarıdır’ İfadesini kullanmıştır. Yapılan bu tanımda, herhangi bir mesleğin değil de tüm meslekleri kapsayan bir ifadenin kullanılması, aslında bizlere her alanda iş sağlığı ve güvenliğinin, bir davranış biçimi olarak, sergilenmesi gerektiğini anlatmaya çalışmıştır. Ölümlü iş kazalarında en yüksek oran, maalesef, yüksekten düşmede karşımıza çıkmaktadır. Bunun en önemli nedeni personel yükseltici platformların kullanım alanları konusunda yeterli bilincin oluşmamasıdır. Hâlâ, mevzuata uymayan ürünler ile personel yükseltici faaliyetlerin yapıldığını duymakta ve görmekteyiz. Önce insan, önce sağlık, önce iş güvenliği anlayışı ile hareket edilerek, tüm süreçlerde birinci önceliğin İş Sağlığı ve Güvenliğine verilmesi, çalışanlar ile işverenler arasında bu duyarlılığın ve bilincin oluşması, geliştirilmesi mutlaka sağlanmalıdır” dedi.

“Bana bir şey olmaz inancı”

“İnsan her kurumun en önemli değeridir” ifadelerini kullanarak sözlerine devam eden Ayhan, “Çalışanların yaşam hakkını gözetecek ve iş kazaları ve meslek hastalıklarını önleyecek bir kültürün oluşturulması tüm herkesin sorumluluğundadır. İş Sağlığı ve Güvenliği, ‘bana bir şey olmaz’ inancı ve ‘kaderciliğin’ yarattığı ‘sürprizlerin’ önüne geçebilmek için her iş yerinde uygulanması, zaman içinde iyileştirilmesi gereken çok önemli bir kültür değişimi istiyor ülkemizde. İş yerleri dışında, evlere, okullara, sokağa yani hayatın her alanına nüfuz etmiş bir “güvenlik kültürü” sürdürülebilir geleceğin en büyük teminatlarından biri olacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

Her yıl 250 milyon iş kazası

Prof. Dr. Aydın Dumanoğlu, dünyada 1.8 milyarı erkek, 1.2 milyarı kadın olmak üzere 3 milyar, Türkiye’de ise 30 milyon çalışan kişinin olduğunu belirterek İSG konusunun bu kalabalık kitleyi direkt olarak ilgilendirdiğini belirtti. Dumanoğlu, “Her yıl 250 milyon iş kazası meydana geliyor ve bunlardan 3 milyonu ölümle sonuçlanıyor” dedi. Araklı Ali Cevat Özyurt MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Hasan Çebi Bal, İSG’nin tarihçesi hakkında bilgi vererek modern anlamda çalışmaların sanayi devriminden sonra meydana geldiğini belirtti. Bal, teknolojinin gelişmesiyle birlikte iş kazaları ve meslek hastalıklarında hem risklerin artığını hem de önleme yöntemlerinin geliştiğini vurguladı. SGK Trabzon İl Müdür Yardımcısı Ali Güner ise insan hayatının ihmale kurban edilemeyecek kadar değerli olduğunu belirterek iş kazalarının bir kader olmadığını aktardı. Güner, çalışanların sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışması gerektiğini ve bunun sadece bir maliyet unsuru olarak görülmemesi gerektiğine değindi.

Konuşmaların ardından sempozyuma geçildi. Gün boyu devam eden oturumlarda AÇSHB Temsilcisi Garip Erel Kişisel Koruyucu Donanım Kullanımı, A sınıfı İGU Meditek Temsilcisi Abidin Özer İSG yazılımları ve eReçete Uygulamaları, Ordu İl Sağlık Müdürlüğü Temsilcisi A sınıfı İGU Abdulvahap Güneş Hastanelerde İSG sorunları, Uluslararası Sertifikalı Personel Yükseltici Platform Eğitmeni Erol Babaol Personel Kaldırma Platformlarında İSG Uygulamaları, Marmara Üni. Hukuk Fak. Öğr. Üyesi Doç. Dr. Saim Ocak Asıl İşveren Alt İşveren İlişkilerinde İSG Uygulamaları ve Karadeniz Teknik Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Temel Taflan Genç İş Güvenliği Uzmanlığı ve Kişisel Gelişim konularında sunum yaptı. Sempozyuma katılım ve teşekkür belgeleri takdiminin ardından fotoğraf çekimi ile son buldu.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER