GÜNAYDIN: “AFRİKA’DA KİRALAMA HİZMETİ VERMEYE HAZIRIZ”

04 Eylül 2019 Çarşamba - 09:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

GÜNAYDIN: “AFRİKA’DA KİRALAMA HİZMETİ VERMEYE HAZIRIZ”
GÜNAYDIN: “AFRİKA’DA KİRALAMA HİZMETİ VERMEYE HAZIRIZ”

TÜRKİYE AFRİKA İNŞAAT FORUMUNA KATILAN PLATFORMDER YÖNETİM KURULU BAŞKAN VEKİLİ SARUHAN GÜNAYDIN, AFRİKA’NIN GELİŞEN BİR KITA OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKEREK, “AFRİKA’DA POTANSİYEL İŞ ALANLARI ARTIYOR. BÖLGEDE ÇALIŞAN TÜRK MÜTEAHHİTLERİN, FİYAT TEKLİFLERİNDE ÖNEMLİ BİR MALİYET KALEMİ OLAN MAKİNE VE EKİPMAN GİDERLERİNDE KİRALAMAYI TERCİH EDEREK TASARRUF YAPMASINI İSTİYORUZ” DEDİ

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Dış Ticaret Komitesi çalışmaları ve Personel Yükseltici Platform İşletmeci İmalatçı ve Distribütörleri Derneği’nin (PLATFOMDER) katkılarıyla TACS 2019, Türkiye Afrika İnşaat Forumu düzenlendi. MÜSİAD Genel Merkez binasında gerçekleştirilen inşaat formuna Türkiye İMSAD Başkan Yardımcısı Çetin Tecdelioğlu, PLATFORMDER Yönetim Kurulu Başkan Vekili Saruhan Günaydın, MÜSİAD Üst Kurulu Başkanı Adnan Bostan, üretici firmaların yetkilileri ve Afrika’dan gelen çok sayıda davetli katıldı.

 

TÜRKİYE – AFRİKA İLİŞKİLERİ

Türkiye Afrika İnşaat Forumu’nun açılışında konuşmasını gerçekleştiren PLATFORMDER Yönetim Kurulu Başkan Vekili Saruhan Günaydın, platform sektörünü tanıtarak, Afrikalı misafirlere pazarla ilgili önemli bilgiler aktardı. “Hali hazırda ülkemizin platform kiralama parkı büyüklüğü 15 bin adet civarındadır. Bu makineler, 5,5 metre ile 109 metre arası çalışma yüksekliklerine sahip” ifadelerini kullanarak Türkiye’nin sahip olduğu platform sayısı hakkında bilgi veren Günaydın, Türkiye Afrika İnşaat Forumu’yla ilgili şunları söyledi: “Bugün burada bir araya gelmemizin nedenleri incelediğimizde bir kıta, 55 ülke, 1,2 milyar insan ve 2,5 trilyon dolarlık ekonomik büyüklük gibi çarpıcı rakamları görüyoruz. Bu rakamlar bile yapılan bu zirvenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Öte yandan Türk Hava Yolları’nın 35 farklı Afrika ülkesinin 54 farklı destinasyonuna uçması, ülkemizin 41 Afrika ülkesinde büyükelçiliğinin olması ve ülkemizde de 34 elçiliğin bulunması, aslında ticaret açısından da birçok engelin aşıldığını söyleyebiliriz. Son yıllarda hükümetimizin üretim ve ihracat için atmış olduğu önemli adımlar ile Afrika Türk müteşebbisler için en doğru adreslerden biridir.”

1500 PROJE

 

Afrika Kıtası’nın Türk müteahhitler için her zaman önemli bir pazar yeri olduğunun altını çizen Saruhan Günaydın, “1972-2018 yılları arasında Afrika’da 1500’den fazla projeye imza atan Türk Müteahhitler, bölgede 70 milyar dolarlık iş yaptı. Her geçen gün gelişen Afrika kıtasında bu gelişimle birlikte ihtiyaçlar da giderek artıyor. Bu durum da potansiyel iş alanlarını da beraberinde getiriyor. Tüm dünya, bu gelişimi yakından takip etmekte ve pazardan daha fazla pay almak için çaba sarf ediyor. Aslında bu noktada bizler kiralama firmaları olarak önemli bir rol üsteleniyoruz. Müteahhit firmalar, dünya ile rekabet ederken, fiyat teklifleri içerisinde önemli bir yer tutan makine ve ekipman giderlerinde kiralamayı tercih ederek, tasarruf yapmalarını istiyoruz.” dedi.

 

KİRALAMANIN AVANTAJLARI

Kiralamanın dünyada vazgeçilmez bir hizmet haline geldiğine dikkat çeken Günaydın, sözlerine yurt dışından örneklerle vererek devam etti: “Amerikan menşeili United Rental firmasının 2018 yılında kiralamadan elde ettiği gelirin 8 milyar dolar olması, kiralama sektörünün ne kadar önemli bir sektör olduğunu gösteriyor. Bugün burada kiralama sektörünü temsil eden bir sivil toplum kuruluşu olarak, sizlere kiralamanın önemini kısaca anlatmak istiyorum. Kiralama hizmeti 5 ana başlıkta firmalara avantaj sağlıyor. Bunlar; maliyet yönüyle, ekipman yönüyle, satış sonrası hizmet yönüyle, emniyet ve güvenlik yönüyle avantaj sağlarken, sürdürülebilir olması yönüyle de çevreci bir davranışın oluşmasına da katkı sağlamaktadır. Maliyet yönüyle incelediğimizde; şirketlerin sermayelerini ekipmanlara yatırmasının önüne geçiyoruz. Bu sayede işinizi büyütmenizi sağlıyoruz. Ekipman filonuz büyütmüyorsunuz, maliyetler düşüyor, bakım onarım masrafları azalıyor ve taşıma filonuzun sayısı azalıyor. Ekipman yönüyle incelediğimizde; ihtiyacınıza uygun doğru ürünü istediğiniz zaman ulaşabiliyorsunuz. Satış Sonrası Hizmet yönüyle incelediğimizde; sürekli yardım etmeye hazır bir tedarikçi ile çalışarak, kullanılabilirlik, esneklik, yakınlık, ihtiyaca uygun doğru ekipman ve uzman tavsiyesine sahip olabiliyorsunuz. Emniyet ve güvenlik açısından inceldiğimizde; yönetmeliklere uygun ekipman kullanma, her teslimattan önce güvenlik kontrolleri yapılmış ürünleri, periyodik muayene ve kontrolleri yapılmış ürünler ile çalışma imkanına sahip olabiliyorsunuz. Ve en önemlisi aslında sürdürülebilirlik. Ekipman kiralama, sahip olma ile karşılaştırıldığında daha çevreci bir seçenek. Çünkü, zararlı emisyonları ve gereksiz ekipman miktarını azaltır. Bizler sektör olarak Afrika’da taahhüt işi yapan firmalar için kiralama hizmeti vermeye hazırız. Devletimizin de bizlerin vereceği bu hizmette desteğini bekliyoruz. Bizler, makine ekipman kiralaması ile hizmet veren bir sektörüz.”

 

ZİRVENİN SONUÇ BİLDİRGESİNDE TALEP EDİLEN İSTEKLER

Ağustos ayı içerisinde TOBB – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde PLATFORMDER’in başvurusu neticesinde “Kiralama Komitesi”nin kurulduğunu aktaran Günaydın, “Kiralama komitesi ile artık ülkemizde kiralama daha da güçlenecektir. Bu gücün yurt dışında da faaliyet göstermesi gerektiğini düşünüyoruz. PLATFORMDER olarak bu konuda yapılacak çalışmaların içerisinde bugün olduğumuz gibi, bundan sonra da olacağız. Afrika zirvesinin sonuç bildirgesinde; kiralama hizmeti için gerek Türk müteahhitlerine gerekse Afrika için hizmet verebilecek bir portalın veya merkezin kurulması, ortak para biriminin genişletilmesi, akreditifli ödemelerde, akreditifin çıkması için sürenin kısaltılması ve yüksekte Çalışma gerektiren işlerde personel yükseltici platform kullanımın yaygınlaştırılması hususlarının yazılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından B2B toplantılarına geçilerek, Afrika'dan gelen ve inşaat malzemeleri ve inşaat makineleri sektörüyle ilgilenen 1000 alıcı ile Türkiye’deki üretici firmaların yetkileri arasında önemli görüşmeler gerçekleştirildi.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER