Türk ihracatçısının yeni limanı Koper

17 Şubat 2011 Perşembe - 11:53
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Türk ihracatçısının yeni limanı Koper
Türk ihracatçısının yeni limanı Koper
Türk firmalarının ihracat kanalı olan İtalya'nın Trieste Limanı fazla yoğunluktan artık ihtiyaçlara cevap veremez halde. Türk ihracatçılar, tam da Orta Avrupa'ya daha rahat ulaşabilecekleri lojistik üs bulmak isterken, bir aday ortaya çıktı: Slovenya.
Ülkelerle kıyaslandığında, dış ticaretin yoğun olarak yapıldığı bir ülke Slovenya. Ve üstelik Türkiye ile Slovenya arasında yaşanan hava trafiği, ülkenin lojistik anlamda iyi bir noktada olduğunu da gösteriyor. İstanbul ile Ljubjana arasında her gün yapılan uçak seferleri ile Türk Tır şoförleri İstanbul'dan Ljubjana'ya, burdan da Trieste Limanı'na kara yoluyla ulaşım sağlıyor. Her şey yolunda giderse, Türk firmaları artık Slovenya'nın Koper Limanı ile ihracat yapacak.
14-16 temmuz'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, son dönemlerde Türkiye ile ticaret hacmini 10 kat artırarak 850 milyon dolara çıkaran Slovenya'da, deniz taşımacılığı, lojistik fırsatlar ve ekonomik ilişkileri görüşecek. Ziyaret kapsamında, 15 Temmuz'da Ljubjana'da DEİK tarafından Türk-Sloven İş Konseyi Toplantısı düzenlenecek. Slovenya ziyareti kapsamında UND Deniz Taşımacılığı, KOPER Limanı yetkilileri ile yeni bir Ro-Ro hattına ilişkin alternatifleri ve olası işbirliği imkânlarını görüşecek.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER