Jungheinrich'in RFID sistemi, LC Waikiki deposunda

17 Şubat 2011 Perşembe - 15:10
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Jungheinrich'in RFID sistemi, LC Waikiki deposunda
Jungheinrich'in RFID sistemi, LC Waikiki deposunda
Jungheinrich’in geliştirdiği RFID sistemi Türkiye’de ilke kez LC Waikiki’nin Hadımköy’deki deposunda kullanıldı. LC Waikiki, tüm Avrupa’yı gezerek, üretici firmaların üretim, ar-ge ve test merkezlerini inceledikten sonra son kararını Jungheinrich'te kıldı

Hazır giyim konusunda faaliyet gösteren LC waikiki, Xside ve Southblue markalarıyla bilinen Tema Mağazacılık Hizmetleri Ticaret A.Ş'nin Esenyurt’taki Lojistik Merkezi'nde, Jungheinrich’in geliştirdiği RFID sistemi ilk kez kullanıldı.

LC Waikiki deposunda, büyüme hedefleri doğrultusunda kaçınılmaz olan mekanizasyona gidilmesi kararının alınmasının ardından alımı yapılan depo içi ekipmanların depoya gelmesiyle beraber çalışan sayısı norm kadro hedeflerine yaklaşıyor. LC Waikiki’nin hedefi, ilerleyen dönemlerde Jungheinrich’in geliştirdiği RFID sistemini deponun tamamına yayarak, işgücünü daha da azaltmak.

LC Waikiki Lojistik Sistemleri Ar-Ge Yöneticisi Emir Burak Yıldız, Jungheinrich ile nasıl tanıştıklarını şöyle anlatıyor: “Bu sistem kurulmadan önce, depoda çok fazla makine yoktu. Sadece birkaç tane yaya kumandalı istif makinesi vardı. Ekipman almaya karar verdiğimizde çok ciddi ve detaylı bir çalışma yaptık. O dönemde, 6 firma ile görüştük servis yeterliliği, yedek parça, kapasite, tüketim, ilk yatırım bedeli gibi kıstasların puanlandığı karşılaştırma tabloları oluşturduk. Çalışmalar sonuçlandığında, Jungheinrich bu projeyi alamadı. Bina ve elleçleme modelimize göre doğru makineyi seçmek marka kriterinden çok daha önemliydi, 58 ekipmanlık bu projenin hayata geçirilmesinin ardından başladığımız yeni depo binamızda yüksek depolama metodunu seçtik ve yeni bir MHE alım projesi hazırlamaya başladık. Bu projede, toplama tekniğinden, depo yüksekliğine kadar her şey farklıydı. Proje için ihtiyaçlarımızı belirledik. Aynı firmalarla yeniden görüştük ve Jungheinrich’te karar kıldık.”


Titiz çalışmada kazanan Jungheinrich oldu
LC Waikiki, 6 ay önce, Jungheinrich’ten 6 adet, 10 metrede çalışan dar koridor istif makinesi (VNA) satın aldı. Deponun diğer bölümünü de tamamlamak üzere olan LC Waikiki, Jungheinrich ile yeniden masaya oturmaya hazırlanıyor.

LC Waikiki, ekipman alımı sırasında çok ciddi bir çalışma yapmış. Tüm Avrupa’yı gezerek, üretici firmaların üretim, ar-ge ve test merkezlerini, ayrıca yoğun kullanımı olan müşterilerini de ziyaret eden firma, bir önceki proje de olduğu gibi kıyaslama tabloları hazırlamış.

Bütün firmaların ürünlerini inceleyen LC Waikiki, ekipman kalitesi, servis hizmetleri, yedek parça stok durumu, gezici servislerin durumu, teknik personelin yeterliliği gibi özelliklerinin hepsi için yüz yüze görüşmeler gerçekleştirmiş ve her özellik için firmalara puan vermiş. Aynı tabloya enerji tüketimleri, bakım maliyetleri ve ekipmanların kaldırma yüksekliği, kapasiteleri, şarj durumları gibi teknik detaylar eklenmiş. Son olarak da, tüm ürünlerin görsellerine yer verilmiş. Bugüne kadar kullanmadığı hiçbir makineyi satın almayan firma, tüm ürünleri test etmiş. Jungheinrich ile doğru bir seçim yaptıklarını ifade eden Yıldız, makinelerden gayet memnun olduklarını da sözlerine ekliyor.

“Geleceğin teknolojisi RFID”
RFID sisteminiyle ilgili olarak detaylı bilgileri, Jungheinrich Satış Müdürü/Genel Müdür Vekili Soner Eşigül’den aldık. Geleceğin teknolojisi olan küçük, sarı, akıllı zemin kontrol veritaşıyıcısının (transponder) ilk Jungheinrich tarafından geliştirdiğini belirten Eşigül, “RFID, makineyi kendi yönetebilme, mesafe kontrol, hız kontrol, yükseklik kontrol ve uzaklık ölçme özelliklerine sahip. Bu teknoloji sayesinde müşteriler, sınırsız esneklik, sürüş kesintilerine son, koridor ve alan tanıma, güvenilirliği ve gibi birçok özelliği bir taşıyıcıda bulabiliyorlar. Aynı zamanda bu sistem ile depo yönetim yazılımına (WMS) bağlanarak iş emirlerinin hatasız gerçekleşmesi sağlanıyor. Yine bu teknoloji ile depo navigasyonu hayata geçirilebiliyor, böylece gelen iş emirlerini makine otomatik olarak yerini tespit ediyor ve sipariş/ürün toplama işlemi yine otomatik olarak gerçekleşiyor. Jungheinrich bu sistemi PSS (personal security sistem) ile birlikte kullandığında nerdeyse tam otomatik makineye yakın bir çözüm sunmuş oluyor. Yere, 10 milimetrelik delikler içerisine yerleştiriliyor ve üzeri silikon ya da epoksi ile kapatılıyor. Böylece ‘’eski teknoloji’’ olan mıknatıs yerleştirmeye son veriliyor. Ayrıca Jungheinrich modüler sistem, JXP Güvenlik Kontrolü ve CAN-Bus (TÜV sertifikası)'a sahip” diyor.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER