Bakü'de hummalı çalışma

13 Ağustos 2014 Çarşamba - 14:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

İLK İnşaat tarafından gerçekleştirilen proje ve Das Otomotiv'den temin edilen platformlar hakkında Das Otomotiv Bölge Satış Müdürü Ali Spatar ile görüştük.
İLK İnşaat tarafından gerçekleştirilen proje ve Das Otomotiv'den temin edilen platformlar hakkında Das Otomotiv Bölge Satış Müdürü Ali Spatar ile görüştük.

Azerbaycan'da önemli bir kongre merkezi projesine imza atan İLK İnşaat, inşaat süresince kullanılmak üzere Das Otomotiv'den 45 adet platform kiraladı. Bu platformların 20'si teslim edilirken, geriye kalan platformlar Ağustos ayının ilk haftasında teslim edilmiş olacak. İLK İnşaat tarafından gerçekleştirilen proje ve Das Otomotiv'den temin edilen platformlar hakkında Das Otomotiv Bölge Satış Müdürü Ali Spatar ile görüştük. 

Önemli müşterileriniz arasında yer alan İLK İnşaat hakkında bilgi alabilir miyiz? 

 İLK İnşaat, Das Otomotiv'den 45 adet platform kiraladı
İLK İnşaat, Das Otomotiv'den 45 adet platform kiraladı

İLK İnşaat Taah. San. ve Tic. Ltd. Şti. kara, deniz, petrol ve gaz tesisleri, konut, fabrika, otoyol, köprü, arazi geliştirme, liman yapıları gibi çeşitli alanlarda, Türkiye, Türkmenistan, Azerbaycan, Rusya, Malezya ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere 6 ülkede faaliyetlerini devam ettiriyor. 1.5 milyar USD’nin üzerinde proje portföyünün oldugu firmanın, toprak, beton, kaldırma ve ağır kaldırma makine ve ekipmanları gibi toplam değeri 45 milyon USD olan, geniş bir makina ve ekipman yelpazesi bulunuyor. Toplam çalışan sayısı 6.245 kişiye ulaşan İLK İnşaat’ın, prestij projelerinin başında Hazar Denizi’nde karadan 71 km mesafede kurulmuş olan, Magtymguly Drilling and Collector Riser Platform projesi geliyor.

İLK İnşaat’ın Bakü’de gerçekleşen projesi hakkında bilgi verir misiniz?

İLK İnşaat, petrol ve gaz sektörü dışında, yine anahtar teslimi müteahhitlik anlayışı içerisinde, yüksek katlı iş merkezi, konut, hastane ve eğitim binaları projeleri gerçekleştiriyor. Bu çerçevede 27.500 m2 oturum ve 375.000 m2 kapalı alana sahip, 3 kat yeraltı kapalı otopark, 3 kat alışveriş merkezi ve 32 kat lüks konut olmak üzere toplam 38 katı olan Port Bakü Residence Projesi, İLK İnşaat’ın yapmış olduğu en büyük konut ve alışveriş merkezi projesidir. Azerbaycan’da devam eden projelerin bazıları; Shahdag Otelleri, Azersu Genel Müdürlük Binası, Crescent Development Project ve Kongre Merkezi’dir. Kongre Merkezi projesini digerlerinden ayıran en büyük özellik, projedeki kısıtlı sure ve İlk İnsaat’ın Azerbaycan’daki projeleri içinde, ana müteahhit olarak gerceklestirdigi birinci proje olmasıdır.

DAS Otomotiv olarak, İLK İnşaat ile yaptığınız son teslimatlardan bahseder misiniz?

İlk İnsaat’ın Kongre Merkezi projesi icin kiralanacak tüm telehandler ve kendinden yürüyüşlü platform ihtiyacı Das Otomotiv tarafından karşılanacak. Projeye verilmeye başlanan platformların hepsi 2014 model olup, bu projeye esasen yeni-kullanılmamış ünitelerdir. Son 1 aylık donemde, toplam 20 adet kiralık ekipman teslimatında bulunuldu. Toplamda 45 adete ulaşılacak ekipmanların sevkiyatları devam etmektedir. Ağustos ilk hafta itibariyle, tüm ekipmanları şantiyeye ulaştırmış olmayı planlıyoruz.

 
cenie
İLK İnşaat, 6 ülkede faaliyetlerini devam ettiriyor.

Kaç adet ve hangi özelliklerde platform verildi ve hangi görevlerde kullanılıyor?

Toplamda 45 adete ulaşılacak ekipmanların neredeyse tamamını platformlar oluşturmaktadır. Makaslı, teleskobik ve katlanır bom olmak üzere teslim edilecek platformların çalışma yükseklikleri 12 m ile 43 m arasında değişmektedir. Platformlar dışında, 4-5 ton kapasiteli 2 adet telehandler, şantiyede kullanılmaya başlanmıştır. Ağırlıklı olarak cephe ve celik montaj işlerinde kullanılan ekipmanlar, elektrik-mekanik montajlarında da kullanılmaktadır.

Bakü'de gerçekleşen projede İlk İnşaat’ın, DAS Otomotiv'i tercih etme sebepleri size göre neledir?

Bölgede platform pazarının yeni büyüyor olması, hem adet hem de ihtiyaç duyulan özelliklerdeki makinaları, bir firmadan kiralama olasılığını şimdilik ortadan kaldırıyor. Das Otomotiv olarak tum ekipmanları sağlayabilir durumdaydık. Ayrıca projenin kısıtlı suresi sebebiyle, kiralanan makinelerde oluşabilecek arızaların en kısa zamanda ortadan kaldırılması gerekiyor. Fabrika eğitimli Das Otomotiv servis ekibi, arızalara anında müdahale ederek, sorunu ortadan kaldırabilecek düzeydedir. Şantiyede sürekli bulunan servis elemanları mevcut olup, Das Otomotiv konteynerinde, ihtiyaç duyulabilecek yedek parçalar bulunuyor.

DAS Otomotiv olarak Azerbaycan’da sunduğunuz satış sonrası hizmetler hakkında bilgi verir misiniz?

cenie
Platformların çalışma yükseklikleri 12 m ile 43 m arasında değişmekte.

Elektrik, hidrolik ve mekanik mühendis/teknisyenlerden oluşan Das Azerbaycan servis ekibi, makinelerde yaşanan arızalara hemen müdahele ediyor. İstanbul-Bakü uçuş sıklığı ile, ihtiyaç halinde fabrika eğitimli Das Otomotiv Türkiye servis ekibinden anında destek alabiliyoruz. Yapılan satışlar sonrası, stokta parça bulundurarak, makinelerin uzun zaman parça ihtiyacı yüzünden durması engelleniyor. Bu süreçte kullanılan parçalar fabrikalara bildirilerek, en kısa zamanda stoklarımıza konuyor.

Personel eğitimi konusunda destek veriyor musunuz?

Fabrika mühendisleri ve fabrika eğitimli Das Otomotiv servis ekibi, hem lokal hem de müşterinin belirlediği operatör veya servis ekibine kullanım ve servis-bakımlarla alakalı gerekli eğitimleri vermektedir.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Personel yükseltici platform kiralamada, piyasada söz sahibi olmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda 39 adetlik, farklı yükseklikteki makine parkıyla, bu sınıfta ilk üç firma içindeyiz.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER