Doğru makineyle doğru iş

26 Eylül 2014 Cuma - 15:15
Kategori: Haber

PAYLAŞ

2014 yılını yatırım yılı olarak değerlendirilen LP Makine, kısa bir süre önce makine parkına 25 adet akülü makaslı daha ekledi.
2014 yılını yatırım yılı olarak değerlendirilen LP Makine, kısa bir süre önce makine parkına 25 adet akülü makaslı daha ekledi.

2014 yılını yatırım yılı olarak değerlendirilen LP Makine, kısa bir süre önce makine parkına 25 adet akülü makaslı daha ekledi. Aynı zamanda üç yaş üstü mevcut makinelerinde de revizyona giden LP Makine hakkında firma yetkilisi Erk Peker ile görüştük. 

 Erk Peker
Erk Peker - LP Makine hakkında firma yetkilisi

2010 yılından bu yana platform kiralama sektöründe faaliyet gösteren LP Makine, kısa bir süre önce makine parkına 25 adet akülü makaslı platform kattı. Akülü makaslı platformları ikinci el olarak makine parkına katan LP Makine, son yatırımlar beraber makaslı platform sayısını 78'e çıkarmış oldu. Gerçekleştirdikleri yatırımların ardından 2014 yılındaki yatırım hedeflerine ulaştıklarını belirten LP Makine yetkilisi Erk Peker, ilerleyen süreçte eklemli platformlara ağırlık vermeyi plandıklarını ifade etti.

Rekabet kızıştı

Son dönemde ülkemizde yaşadığımız üzücü iş kazalarının ardından, iş güvenliği ülke gündemimizin tepesine oturmuş durumda. Hal böyle olunca, iş güvenliği konusunda en önemli ekipmanlardan biri olan platformlara da talebin her geçen gün arttığı gözlemleniyor. Bu doğrultuda sadece platform kullanmakla işin bitmediğine dikkat çeken Erk Peker, platformlarda iş güvenliğinin iki kısımda düşünülmesi gerektiğini savundu. Bunlarını birincisin kiralayan firma ve kullanıcının sağladığı, ikincisinin ise üretici firmanın sağladığı önlemlerden oluştuğunu kaydeden Peker, LP Makine olarak kendilerine düşen görevleri yerine getirmek için gayret gösterdiklerini belirti. Makine parklarında bulunan tüm makinelerin rutin bakımlarını, takibini ve revizyonlarını düzenli olarak gerçekleştirdiklerini söyleyen Peker, sözlerine şöyle devam etti; “Platform sektörüne baktığımız zaman kaza oranın oldukça düşük olduğunu görüyoruz. Bunun sebebi sektörde belli bir makine parkına ulaşmış kiralama firmalarının periyodik bakımlarını aksatmadan yapıyor olmasıdır. Ancak günümüzde yaşadığımız “vahşi” rekabetin devam etmesi durumunda kaza riskinin artacağını düşünüyorum. Neden diye sorarsanız; yüksek rekabetin sonucunda fiyatların minimumları inmesi firmalara maliyetleri kısmaya götürecek ve bunun sebebinde bazı aksaklık yaşanacaktır.”

2014 hızlı geçiyor

platform
Peker: "Doğru makine doğru işlerde kullanılmıyor."

Son yıllarda artan yatırımlarla beraber Türkiye pazarındakı makaslı platform sayısının artış gösterdiğini vurgulayan Erk Peker, özelllikle 12 ve 14 metre kapasiteli akülü makaslı sayısının talepten fazla olduğunu söyledi. Ancak Türkiye'nin mevcut potansiyelinin düşüldüğü zaman mevcut makine sayısının çok daha fazla olması gerekiğine dikkat çeken Peker, bunun da yeterli bilinçlenmenin sağlaması durumunda gerçekleşebileceğini ifade etti. Peker sözlerine söyle devam etti; “Sektördeki platform sayısının yüzde 90'ının makaslı platformlardan oluştuğunu söyleyebilirim. LP Makine olarak sayı olarak makul seviyede makaslı sayısına ulaştık ve bundan sonraki yatırımlarımızda eklemli platformlara ağırlık vermeyi düşünüyoruz. 2014 yılı içerisinde yaklaşık 32 tane makine yatırımı yaptık ve bunların 15 tanesi sıfır makineydi. Bu yatırımlarımızın içinde akülü-dizel makaslı ve eklemli platformlar bulunuyor. Kiralama parkımızda yer verdiğimiz markalar arasında Haulotte, Genie, Iteco, Sinneboom gibi markalar bulunuyor. Parkımızda çeşitli markalara yer vermemizin sebebi ise tamamen müşteri odaklı çalışıyor olmamız. Çünkü bazı müşterilerimiz marka odaklı çalışabiliyor ve belli markalardan platform talep edebiliyor.”

Doğru makine, doğru iş

Sektörde sıkça karşılaşılan diğer bir önemli konuya değinen Erk Peker, doğru makinelerin doğru işlerde kullanılmadığını ve makine kullanım bilincinin sektörde henüz düşük seviyelerde olduğunu ifade etti. Bilinçlenmenin artması konusunda kiralama firmalarına ciddi görevler düştüğünün altını çizen Peker; “Avrupa'da kullanılan plaformlar kapalı alan ve açık alan olmak üzere iki şekilde ayrılıyor. Ülkemizde böyle bir ayrım söz konusu değil ama üzerinde durulması ve önem verilmesi gereken bir konu. Bir kapalı fabrika alanında da aynı makine, açık hava şantiyesinde de aynı makineler kullanılıyor. Halbuki; bu makineler Avrupa'da çok net bir şekilde ayrılmış durumda. Temsilcilik yaptığımız dönemde de en büyük sıkıntımız bu yöndeydi. Üretici firma yetkilileri makinelerin uygun şekilde kullanılmadığından şikayetçiydi. Bu noktada müşteriye durumu iyi anlatmak ve hangi makineyle hangi işler daha verimli yapılır öğretmek gerekiyor. Müşterilerin kafasında sadece metrajlar ve fiyatlar olmamalı. Daha teknik konuları dikkate almalılar ve onlara bunu anlatmak bizim gibi hizmet firmaların görevi olmalı. LP Makine olarak gücümüz yettiğince müşterilerimize nüansları anlatmaya çalışıyoruz.” dedi.

Detaylı haberi LHT Dergisi Eylül – Ekim sayısında okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER