Platformda Anadolu açılımı

01 Ekim 2014 Çarşamba - 10:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Boğaziçi Platform Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Avşar, platform bilincinin henüz oluşmadığı Anadolu şehirlerine ağırlık vereceklerini söyledi.
Boğaziçi Platform Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Avşar, platform bilincinin henüz oluşmadığı Anadolu şehirlerine ağırlık vereceklerini söyledi.

İlk kez Ankomak Fuarı'nda sektörün karşısına çıkan Boğaziçi Platform, çekilebilir makaslı ve araç üstü makaslının yanı sıra kiralama hizmeti de veriyor. Kasım ayında Adıyaman'ın ilk platformunu teslim edeceklerine dikkat çeken Boğaziçi Platform Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Avşar, platform bilincinin henüz oluşmadığı Anadolu şehirlerine ağırlık vereceklerini söyledi.

erhan avşar
Erhan Avşar - Boğaziçi Platform Yönetim Kurulu Başkanı

Tecrübeli kadronun bir araya gelmesiyle kurulan Boğaziçi Platform, kendini sektöre kazanımlar noktasında devamlı sorgulayan ve eleştirisel yaklaşan bir firma olarak tanımlıyor. Firmanın yeni olmasına rağmen ekibin köklü bir tecrübeye sahip olduğuna dikkat çekerek sözlerine devam eden Erhan Avşar, platform kiralamanın yanı sıra çekilebilir makaslı platform ve araç üstü makaslı platform üretimi yaptıklarını belirtti. Üretimlerini talep üzerine gerçekleştirdiklerini ve biri İzmit diğeri ise Aydın'da olmak üzere iki üretim alanına sahip olduklarının altını çizen Avşar, sözlerine şöyle devam etti; "Üretime ilk olarak çekilebilir makaslı platform ile başladık. Son 1,5 aydır ise araç üstü makaslı platform üretimi yapıyoruz. Araç üstü makaslı platformları üretme amacımız ise özellikle makaslı platformların daha pratik kullanılmasıdır. Özellikle Anadolu'nun pek çok yerinde araç üstü makaslı platformlar pratik olması sebebiyle tercih ediliyor."

Sektörel sorumluluk

Boğaziçi Platform'un nihai amacının para kazanmak olsa da sektörel sorumluluğunun üst düzeyde olduğunu ve bu amaç ile çalışmaya devam ettiklerini ifade eden Erhan Avşar, üstlendikleri sorumluluğun bir sonucu olarak Boğaziçi Platform Gazetesi adında bir yayın çıkardıklarını ve yayını sektörü bilinçlendirme amaçlı kullandıklarını söyledi. Bir işçi çocuğu olduğunu ve çocukluğunun hep iş kazaları ve ölümlerini duymakla geçtiğini kaydeden Avşar, çocukluğunda büyük etki bırakan iş kazalarının platform sektörüne girerken vicdani bir sorumluluğu da beraberinde getirdiğini belirtti. Türkiye'de platform işinin sadece kar amaçlı yapılmasının üzücü olduğunu dile getiren Avşar; "Sadece maliyet hesaplanıyor ve bu hesaplar yapılırken çalışanların can güvenliği hesaba katılmıyor. Yanlış malzeme kullanımı sonucu birçok kaza yaşandı ve çoğu imalatçı kapanma noktasına geldi. Bu durum aslında imalatçıları da aşan bir sorun. Kiralamacılar da ucuz olan makineyi satın alıp, kiralamak istiyor. Bunu yaparken de makinenin mukavemeti nedir, metal yorgunluğu nedir bunları dikkate almıyor. Bu durumda zincirleme bir sorumluluk olduğunu düşünüyorum. Müşteri, üretici, kiralama firması, kullanıcı ve kamu... Herkesin sorumluluğu var. Rekabet piyasasında da bir denetleme olmadığı için platform sektöründe acımasız bir çark var. Boğaziçi Platform olarak bu konulara dikkat çekmek istiyoruz." dedi.

makaslı
"Üretime ilk olarak çekilebilir makaslı platform ile başladık."

Yeni temsilcilik

Üretici olmalarına rağmen yurtdışından birçok firmanın temsilcilik teklifinde bulunduğunu kaydeden Erhan Avşar, getirdikleri ürünü tanımadan ve özellikle güvenilir olduğundan emin olmadan sorumluluğu almak istemediklerini söyledi. Seçici davranmak zorunda olduklarını savunan Avşar, sektöre adım attıkları 2014 yılında pazarda sadece bir oyuncu amacında olmadıklarını, sektöre muhalefet edecek ve eksiklerin giderilmesine yardımcı olacak bir amaç edindiklerini söyledi. Bu hedefler doğrultusunda 2015 yılında bir de temsilcilik üstleneceklerine dikkat çeken Avşar; "Temsilciliğe rağmen çekilebilir makaslı ve araç üstü makaslı platform üretimimize devam edeceğiz. Aynı zamanda temsilcilik alarak sektördeki yerimizi pekiştireceğimizi düşünüyorum. Kiralama tarafımızda ise sadece araçüstü platformlarla çalışıyoruz. Ancak Boğaziçi Platform'un sektöre eleştirisel yaklaşacağını tekrar etmek istiyorum. Sektörde her ne kadar yeni de olsak, bu eleştirimizi güçlendireceğiz. Eleştirimizi kamuya, üreticilere, kamuya yapacağız. Bu sektörde eleştiri kültürü olmadığını düşünüyorum ve bunu aşmaya çalışacağız. Bizim çıkış noktamız budur." dedi. Türkiye'de son zamanlarda yaşanan iş kazalarına da dikkat çeken Erhan Avşar, ülke imajının yurt dışında ciddi şekilde etkilendiğini savundu. İş güvenliği yasalarının sertleşmesine rağmen altyapısı oluşturulmadan uygulamaya geçtiğini ifade eden Avşar, tüm sorumluluğun iş güvenliği uzmanlarına yüklendiğini ancak iş güvenliği uzmanlarının yeterli eğitimi almadan göreve başladığını belirtti.

Anadolu açılımı

Türkiye'de artan iş kazalarının çoğalmasını inşaatların yükselmesine rağmen değişmeyen çalışma şeklinden kaynaklandığını vurgulayan Erhan Avşar, günümüzde hala iskelelerin tercih edildiğini ve yüksek inşaatlarda büyük riskler oluşturduğunu söyledi. Boğaziçi Platform'un ülkede hiç ulaşılamayan ve platformun hiç kullanılmadığı yerlere ulaşma hedefinde olduğunu ifade eden Avşar, bu doğrultuda yaptıkları çalışmalar sonucunda ülke genelinde yerel gazetelere ilan verdiklerini ve bu ilanlardan önemli dönüşler aldıklarını söyledi. Arayan kişilerin makinelerin ne olduğunu ve iş yarayıp yaramayacağını sorduğunu dile getiren Avşar; "Sonuç olarak aylar içerisinde gelen taleplerde artış gözlemledik. Bunu sadece Doğu ve Güney Doğu Anadolu olarak düşünmeyin. İstanbul'a yakın olan Çanakkale ve Edirne gibi şehirlerde de henüz platformlar tanınmıyor. Boğaziçi Platform girişimleri sonucunda Adıyaman'a giren ilk platformu Kasım ayı içerisinde teslim edeceğiz. Bunun için çok mutluyuz. Türkiye'de 6 bin civarında platform bulunuyor ve bunların çok büyük bir bölümü metropollerde çalışıyor. Aslına bakarsanız sektörün ulaşamadığı çok büyük bir alan var. Boğaziçi Platform olarak platform bilincinin oluşmadığı yerlere ulaşma hedefindeyiz ve bir katkımız olursa ne mutlu bize..." şeklinde konuştu. 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER