Forklift ağır basıyor

13 Ekim 2014 Pazartesi - 10:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Toro Makina, bu doğrultuda hem forklift parkı hem de satış sonrası destek için ciddi yapılanma sürecine girdi.
Toro Makina, bu doğrultuda hem forklift parkı hem de satış sonrası destek için ciddi yapılanma sürecine girdi.

2014 yılı itibariyle uzun vadeli forklift filo kiralamalarına ağırlık verdiğini açıklayan Toro Makina, bu doğrultuda hem forklift parkı hem de satış sonrası destek için ciddi yapılanma sürecine girdi.

Saruhan Günaydın
Saruhan Günaydın Toro Makina firma ortağı

Toyota forklift ve istif ekipmanlarının yanı sıra Snorkel platformlarının İstanbul Anadolu Yakası Satış Merkezi görevini yürüten Toro Makina, satış temsilciliklerinin yanı sıra forklift-platform kiralama hizmetileri de sunuyor. Her ne kadar platform kökenli olsa da Toro Makina'da forklift odaklı işe başladığını ifade eden Toro Makina firma ortağı Saruhan Günaydın, sözlerine forklift sektörü mercek altına alarak başladı. İMDER rakamlarına göre ilk 6 aylık süreçte iş makineleri satışlarında genel bir düşüş olmasına rağmen forklift sektöründe herhangi bir düşüş yaşanmadığını dile getiren Günaydın, kriz zamanlarında müşterilerin kiralamaya yönelmesine karşın ilginç bir şekilde 2014 yılı satışlarında herhangi gerilemenin gözlenmediğini söyledi. Forklift sektörünün platform sektörüne oranla daha oturmuş ve bilinçli kullanıcılardan oluştuğunu vurgulayarak sözlerine devam eden Günaydın, Toro Makina'nın 2014 yılı Haziran ayı itibariyle ağırlığını uzun vadeli filo forklift kiralama işine vereceğini açıkladı. Bu yapılanmaları tüm sektöre duyurma amacında olduklarını belirten Günaydın; "Toro Makina, uzun vadeli forklift filo kiralamalarına ağırlık verecek. Son dönemlerde özellikle lojistik firmalarıyla ciddi anlamda çalışmaya başladık ve operasyonel anlamda platform sektöründen çok daha verimli olduğunu gördük. Şu anda makine parkımızda bulunan 38 adet forkliftimizin tamamı piyasada çalışır durumda ve bunların neredeyse tamamı uzun vadeli anlaşmalar kapsamında." dedi.

toro1
Günaydın; "Bugün piyasada 35 bin ila 15 bin Euro fiyat aralığında forkliftler satılıyor."

Tercih: Kalite

Aynı zamanda Toyota'nın satış temsilciliklerini yürüttüklerini ve özellikle operasyonel uzun dönem kiralamalarda ilk tercihlerinin Toyota markası olduğu kaydeden Saruhan Günaydın, kaliteden ödün vermeden hizmetlerine devam verme amacını taşıdıklarını ifade etti. Sektördeki tecrübesinden edindiğine göre her zaman en kaliteli ile çalışmadan yana olduğunun altını çizen Günaydın, kaliteli ürünün uzun vadede her zaman kazandırdığını vurguladı. Günaydın; "Bugün piyasada 35 bin ila 15 bin Euro fiyat aralığında forkliftler satılıyor. Eğer düşük maliyetleri forkliftleri satmak isterseniz belli bir adet ve belli müşteri kitlesine satabilirsiniz. Tabii ki burada müşterilerin ayırdığı bütçeler devreye giriyor. Ancak kiralamada aynı şeyi söylemek mümkün değil. Bir kiralama firması her zaman en iyi ve en kaliteli ürünlerle çalışmak zorunda. Çünkü uzun vadeli düşünmek gerekiyor. Bu nedenle hem forklift, hem de platform parkımızda tercihimizi her zaman kaliteden yana kullanıyoruz." dedi.

Ağırlık forkliftte

platform
"Platform parkımızda tercihimizi her zaman kaliteden yana kullanıyoruz."

Satış tarafında Toyota forklift ile yılın ilk 9 ayında hedeflenen rakamları tutturduklarını hatırlatarak sözlerine devam eden Saruhan Günaydın, 2014 yılında yaşanan belirsizliklere rağmen hedefi yakaladıklarını ve yılın geri kalan döneminde çok daha iyi bir satış trendi yakalayacaklarını umduğunu söyledi. Toro Makina satış ekibinin forklift pazarı ile ilgili detaylı bir çalışma yaptığını vurgulayan Günaydın, hem kiralama hem de satışta 1,6ton - 2 ton akülü forklift ve 2.5 ton ile 3 ton dizel forkliftlere ağırlık verdiklerini belirtti. Bu tonajların dışındaki forkliftlerin tamamen farklı amaçlara hizmet ettiğini kaydeden Günaydın; "Toro Makina, genel olarak lojistik ve endüstriyel üretim yapan firmalarla çalışıyor. Tabii ki yapılacak işin niteliğine göre talepler de değişebiliyor. Buna en yakın örnek ise İstanbul'da yapımına başlanan üçüncü havaalanı şantiyesidir. Üçüncü havalanı şantiteyisinde çalışmak üzere 3 ila 3,5 ton tonajlı forklift talepleri geldi. Şu anda talepler üzerine çalışmalar yapıyoruz. Nadir de olsa yüksek tonajlı forklift verdiğimiz müşterilerimiz var. Zaten Toyota Forklift 16 tona kadar ürün gamına sahip. Ancak dediğim gibi bizim asıl odaklandığımız ürün gamı 1.5 ton akülü forkliftler ve 2.5-3 ton arası dizel forkliftler." şeklinde konuştu.

Detaylı haberi LHT dergisi Eylül – Ekim sayısında okuyabilirsiniz... 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER