İstikrar devam ediyor

12 Ocak 2015 Pazartesi - 13:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

İstikrar devam ediyor
İstikrar devam ediyor

Platform kiralama sektöründe en geniş makine parkına sahip olan firmalardan biri olan Fatih Vinç, 2014 yılını önemli platform yatırımlarıyla noktalıyor. Platform çeşitliliğini korumak ve müşteri taleplerine cevap vermek adına 12 ila 14 metre kapasiteli 20 adet Genie makaslı platformun yanı sıra 6 adet HMF Airo ve 5 adet 18 mt dizel Dingli makaslı platformu makine parkına katan Fatih Vinç, istikrarlı yatırımlarına yeni yılda da devam etmek istiyor.

Fatih Vinç Genel Müdürü Kenan Aydın

Son yatırımların ardından Fatih Vinç genel merkezini ziyaret edip, yeni yatırımlar ve sektörün geleceği hakkında Genel Müdür Kenan Aydın'ın görüşlerini aldık. Kenan Aydın, 12 ve 14 metre kapasiteli 20 adet Genie makaslı platform yatırımlarının ardından parklarındaki toplam Genie sayısının 60 adeti bulduğuna dikkat çekti. Platform parklarının kalitesini yüksek tutup, çeşitliliği de korumak zorunda olduklarını dile getiren Kenan Aydın, aynı zamanda Borusan Makina'nın sağladığı servis ağı ve hızlı teslimat koşullarının Genie tercihlerinde etkili olduğunu vurguladı. Bunun gibi birkaç argümanın yanyana gelmesiyle 20 adetlik siparişlerini Borusan Makina'dan gerçekleştirdiklerini sözlerine ekleyen Aydın; “Taleplere göre yatırımlarımız önümüzdeki dönemlerde de devam edecek gibi gözüküyor. Açıkçası 12 ve 14 metre makaslı platformlar için bir talep olmasına gerek yok. Bu makineler artık sektörün lokomotifi durumundalar. Akülü makaslılara her zaman ihtiyaç olacaktır. Ayrıca her ne kadar sektörde durgunluk olduğu söylense de yeni işler, yeni talepler her zaman geliyor. Zaten platform sektörünü de diğer iş makinesi sektörleriyle kıyaslamamak gerekiyor.” dedi.

Talep artacak

Platform kiralama sektöründe Fatih Vinç'i ilk 3 arasına rahatlıkla koyabildiklerine dikkat çeken Kenan Aydın, platform sektörünün hala kapasitesinin altında çalıştığı ve talebin her geçen yıl artmaya devam ettiği için ekonomideki dalgalanmaların talebi fazla etkilemediğini kaydetti. Euro Platform toplantısında dile getirelen “2019 yılında 9 bin adet platform” hedefinin tutturulacağını hatta üzerine bile çıkabileceğini belirten Aydın, Türkiye'nin potansiyelinin çok daha fazla olduğunu belirtti. Sektör firmalarının genel görüşünün aksine “sektöre adım atmak isteyenler çekinmesin” diyen Kenan Aydın, sektöre girecek girişimcilerin teşvik edilmesinin platform sektörünün zararına değil, yararına olacağı görüşünü savundu.

Misyon devam edecek

 

Kısa bir süre önce Liftser adlı bakım-servis firmasını hayata geçiren Fatih Vinç, ülke çapındaki şube sayısını ise 7'ye çıkardı. Bu şubelerin Türkiye pazarının yüzde 90'ını oluşturan bölgelere hizmet verdiğini ifade eden Kenan Aydın, mevcut 7 şubeyi stratejik olarak konumlandıklarını ve amaçlarının servis ve satış araçlarının en uzak merkeze 100 km'den fazla yol katetmemesi olduğunu söyledi. “Şu anda katettiğimiz en uzun mesafe Ankara-Konya arası” diyen Aydın; “Bizim hedefimiz ise istikrarımızı koruyarak 3 firmadan biri olmaya devam etmek. Ayrıca, Fatih Vinç'in platform sektöründe birleştirici ve tutucu bir görev üstlendiğini söyleyebilirim. Bu misyonumuzu da devam ettireceğiz.” şeklinde konuştu.

Toplam ciro artacak

Son olarak 2015 yılındaki beklentilerinden bahseden Kenan Aydın, yeni yılda platform sektörünün cirosal olarak büyüyeceğini ancak adetsel olarak düşüş beklediklerinden bahsetti. “Bunun sebep ise büyük erişimli eklemli makinelere ağırlık verilmesi olacaktır” diyen Aydın, önümüzdeki sene yaklaşık 50 adet yüksek erişimli eklemli makine satılmasını beklediğini belirtti. Proje bazlı çalışan bazı vinç firmalarının bu yönde yatırımlara başladığını dile getiren ve sadece 10 adet 40 metre kapasiteli eklemli platformun 2 milyon euro gibi bir bedele sahip olduğunu hatırlatan Aydın, dolayısıyla toplam ciroda artış, adetlerde ise düşüş beklediğine dikkat çekti.

Fatih Vinç, 2014'ü önemli yatırımlarla noktaladı

2014 yılını ciddi platform yatırımlarıyla kapatan Fatih Vinç, 12 ila 14 metre kapasiteli Genie akülü makaslı platformları makine parkına katarak, toplam makine parkında yaklaşık 700 adete ulaştı. Genie'lerin yanı sıra 6 adet HMF Airo ve 5 adet de makaslı Dingli'yi parkına katan Fatih Vinç'in yatırımalarına 2015 yılında da devam etmesi bekleniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER