Adımlar büyüyor

02 Temmuz 2015 Perşembe - 17:30
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Adımlar büyüyor
Adımlar büyüyor

2000 yılından bu yana "entegre lojistik hizmet sağlayıcı" olarak hizmet veren Borusan Lojistik, tedarik zincirine stratejik değer katma amacıyla hem Türkiye, hem de yurt dışında çalışmalarını sürdürüyor. Yakında zamanda Balnak'ı satın alarak büyüyen ve yurt dışı etkinliğini daha da arttıran Borusan Lojistik'i ziyaret ederek, yeni gelişmeler ve stratejiler hakkında Borusan Lojistik Genel Müdürü Kaan Gürgenç ile söyleşi gerçekleştirdik

 

Kısa bir zaman dilimi içerisinde sektörü etkileyecek birçok gelişme yaşandı. İlk olarak süreci ve sektörü değerlendirebilir misiniz?

Lojistik sektörü adına çok iyi geçti diyemeyiz. Yurt içinde ve yurt dışında stabiliteyle ters düşecek bir takım olaylar yaşandı. Hem yurt dışındaki oyuncular, hem yurt içindeki oyuncular, kısacası tüm lojistik servis sağlayıcıları benzer problemleri yaşadılar. Ayrıca bizim sektörümüze özgü olmayan bir takım krizler de yaşandı ve döviz beklediğimizin üzerinde bir yükselişe geçti. Yine bizim sektörümüzü etkileyen şeylerden bir tanesi de yakıt fiyatlarındaki düşüş oldu. Petroldeki yükseliş beklenenin aksine

Borusan Lojistik Genel Müdürü Kaan Gürgenç

satış rakamlarını düşürdü. Ulaşım maliyetleri düştü fakat anlaşmalar direkt petrol fiyatı üzerinden gerçekleştiği için petrol fiyatı düşünce satış fiyatları da düşüşe geçti. Bunun yanı sıra Avrupa Birliği henüz krizden çıkamadı ve dolayısıyla ticaretimiz giderek düşüyor. 2015’in ilk 3 ayı diye baktığınız zaman ise yaklaşık olarak dış ticaret yüzde 13 olarak geriledi. Yine önemli kısıtlardan bir tanesi güneyimizde Suriye, Irak 2014’ü iyi geçirmedi. Suriye tamamen kapanırken, Irak güvenli olmaktan çıktı. İran’la uzun süren bir kriz yaşandı Rusya Ukrayna krizi başlı başına bizim ticaretimizi ve transit sürelerimizi etkiledi dolayısıyla böyle Türkiye’nin etrafı diye baktığımız zaman dört bir tarafımızla problemler yaşadığımız bir süreci geride bıraktık diyebiliriz.

 

Bu süreçte Borusan Lojistik'te ne gibi gelişmeler yaşandı?

Reel büyüme anlamında yüzde 10'luk bir büyümeyi geride bıraktık ve uluslararası taşımada Balnak’ı satın aldık. Borusan Lojistik olarak uluslararası taşıma gerçekleştirmiyorduk. Dolayısıyla kendimiz mi organize olacağız yoksa kurulmuş şirketi bünyemize mi katacağız diye düşündük. Sonuç olarak böyle bir büyüme modelini seçerek Balnak'ı bünyemize kattık. Bu satın alma sonrası Borusan Lojistik'in ciddi bir know-how kazandığını düşünüyorum. Uluslararası pazarda Balnak hamlesi yaparken, Türkiye lojistik sektöründeki büyümemize devam ettik. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; Borusan Lojistik de 2014 - 2015 geçişinde Türkiye Lojistik tarafında ciddi bir müşteri patlaması yaşandı. Bu yılın ilk yarısında çok önemli ve büyük yeni müşteri kazanımlarımız art arda geldi.

 

Röportajın devamını LHT Dergisi Mayıs - Haziran sayısında okuyabilirsiniz...

İLGİLİ HABERLER