Teknoloji verimi artırıyor

11 Mart 2015 Çarşamba - 14:45
Kategori: Röportaj

PAYLAŞ

Teknoloji verimi artırıyor
Teknoloji verimi artırıyor

OMSAN’ın İstanbul Anadolu Yakası, İstanbul Avrupa Yakası, Ankara, Kocaeli, İzmir, Bursa, Mersin, Balıkesir ve Fransa’da yerleşik toplam 210.000 metrekarelik 16 adet deposu bulunuyor. Omsan Lojistik Genel Müdürü Osman Küçükertan ile depolarında kullandıkları makineler ve teknolojiler ile ilgili görüştük.

Depo alanlarınız nerede bulunuyor, toplam kaç metrekarelik bir alana kurulu?
OMSAN’ın İstanbul Anadolu Yakası, İstanbul Avrupa Yakası, Ankara, Kocaeli, İzmir, Bursa, Mersin, Balıkesir ve Fransa’da yerleşik toplam 210.000 m²’lik 16 adet deposu mevcut.

Depolarınızda kullandığınız makinelerin seçiminde özellikle nelere dikkat ediyorsunuz?
Makine seçiminde birçok kriter dikkate alınmasına rağmen temel olarak iki belirleyici unsur bulunmaktadır. Birincisi işin niteliğidir. Örneğin bazı operasyonlar için ataçmanlı

 

ekipman kullanılırken, daha farklı operasyonlar için standart çatallı ekipmanlar kullanılmaktadır. İkinci unsur ise toplam sahip olma maliyetidir. OMSAN, yeni bir ekipman satınalmasının yapılacağı durumlarda marka, model, bakım onarım ağının yaygınlığı, bakım maliyetleri ve ürünlerle ilgili referanslara önem verir.

Teknolojik yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
OMSAN, verdiği tüm hizmet türlerinde teknolojinin mevcut en gelişmiş olanaklarını bünyesine hızla adapte ederek yüksek müşteri memnuniyetini kazanmış bir şirkettir. OMSAN’ın esnek yapısı, gelişen teknolojiyi hizmetlerine hızla uygulama olanağı vermekte, böylece OMSAN, hata payını ve zaman kaybını minimuma indiren teknolojik uygulamalarıyla müşterilerine rekabet avantajı sağlamaktadır. OMSAN olarak, sahada oluşan verilerin, gerek OMSAN’ın iç süreçlerinde, gerekse müşteri ve iş ortakları ile paylaşılan süreçlerde kullanılmak üzere merkezde toplanması için teknolojik uygulamalara büyük önem verilmektedir. 2013 yılında Tuzla depoda faaliyete geçen Otomatik Ayrıştırma Sistemi (SORTER) çalışmaları sonucunda iş gücü süresi tasarrufu sağlanmış, %70 oranında verimlilik artışı elde edilmiştir. Daha sonra sistem üzerinde çeşitli iyileştirmeler ve yenilikler gerçekleştirilmiştir. Üç boyutlu simülasyon ile sistemin işleyişi bire bir bilgisayara aktarılmış ve gerçek verilerle modelleme yapılmıştır. OMSAN Lojistik depolarında barkod kontrollü süreçler ile operasyonlar için gerekli FIFO, FEFO, LIFO, lot takibi, seri no takibi, üretim takibi kriterleri ile çalışılmaktadır. Gerçek stok bilgisini web tabanlı olarak sunan OMSAN, müşterilerine ait ürünlerin güvenliğini en üst düzeyde sağlamak amacıyla depolarında uluslararası standartlara uygun yangın emniyet sistemlerini kullanmaktadır. OMSAN depolarında kullanılan Depo Yönetim Sistemi, depolama operasyonlarının gerçek zamanlı yönetilmesi için tasarlanmış dinamik bir sistemdir. OMSAN, merkezi depo otomasyon sistemini yeniden yapılandırarak müşterilerine tahsis edilen şifre ile tüm operasyonu on-line izleme, yönetme ve raporlama imkânı

Osman Küçükertan

sunmaktadır. OMSAN, birlikte çalıştığı müşterilerle, talep edilmesi ve sürece katma değeri olacağının düşünüldüğü noktalarda entegrasyon projeleri yapmakta ve bu projeleri başarıyla devreye almaktadır. Son yıllarda yapılan entegrasyon projeleri, web ara yüzleri ve web portal raporlama sistemleri ile desteklenmiştir. Tabletlerin günümüzde artan kullanımı nedeniyle OMSAN’da varolan mobil uygulamalardan bazıları bu platformlara taşınmıştır. 2010 yılından beri vermekte olduğumuz ve yenilikçi bir hizmet olan “Arabam Tatilde” projesi için iphone ve android uygulamalar hazırlanmış ve müşterilerimizin hizmetine sunulmuştur. OMSAN, şoför eğitimlerinde de yüksek teknolojik olanaklardan faydalanmaktadır. Bu amaçla Kalkınma Bakanlığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) mali desteğiyle OMSAN Lojistik mühendisleri tarafından Emniyetli ve Ekonomi Sürüş Simülatörü geliştirilmiştir. Bu proje ile sürücülerin yetkinliği artırılarak kazaların / hasarların (özellikle akaryakıt ve tehlikeli madde taşımacılığında) en aza indirilmesi, yakıt sarfiyatının azaltılması ve böylece müşterilere hem ekonomik hem de güvenli bir hizmet sunma imkanı elde edilmiştir. OMSAN, 2011 yılında, “Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi” ile iş sürekliliğinin sağlanmasına ve güvenlik ihlallerinden doğan zararların ve riskin en aza indirilebilmesine yönelik ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi belgesini Türkiye’de alan ilk lojistik firması olmuştur.

 

Detaylı röportajın metnini LHT dergisi Mart - Nisan sayısında okuyabilirsiniz.

 

İLGİLİ HABERLER