Pamukta istif telehandler ile daha kolay

03 Şubat 2015 Salı - 11:15
Kategori: Video Galeri

PAYLAŞ

Hemen her çırçır fabrikasında bir ya da daha fazla telehandlerin bulunduğu bölgede bu alandaki pazar lideri yaklaşık 30 adet makine ile MST

Söke denildiğinde akla ilk gelenlerden biri pamuk diyebiliriz. Pamuk yetiştiriciliğinin Türkiye'deki merkezi haline gelen Söke, aynı zamanda bu ürüne yönelik tarımsal mekanizasyon anlamında hatırı sayılır bir parka sahip. Bölge sadece tarla ekipmanları değil istifleme ekipmanları anlamında da ciddi bir parka sahip. Bölgenin önemli çırçır işleme tesislerinden biri olan Söke Yağ Sanayi de sahip olduğu üç adedi MST olmak üzere, toplam dört telehandler ile çalışmalarına devam ediyor.

 
 

Pamuk, Türkiye'nin stratejik olarak kabul ettiği ürünler listesinin en başında geliyor. Bu anlamda pamuk için farklı çalışmaların yapıldığı da ifade ediliyor. Bakımı zor olan bu ürün Çukurova Bölgesi'nde ekiminin azalmasının ardından Söke pamuğun Türkiye'deki üretim merkezi haline geldi. Bölge çiftçisi pamuktan kazandığını yine bu ürünü yetiştirmek ve üretimini daha iyi hale getirmek için harcıyor. Türkiye'de arazi miktarına göre en fazla pamuk toplama makinesinin bulunduğu bölge olan Söke, pamuğun tamamen makine ile toplandığı bölgelerin de başında geliyor. 220 adet pamuk toplama makinesi olan bölgede bunların 60 adedini Case IH, 160 adedini ise John Deere markası oluşturuyor. 90 HP ve üzeri traktörlerin kullandığı bölge, bu alanda da oldukça genç bir parka sahip. Pamuğun hızlı toplanmasının yanı sıra çabuk şekilde taşınıp nakledilmesi için de yatırımlar yapan Sökeli pamuk üreticileri yoğun şekilde telehandler kullanıyor. Hemen her çırçır fabrikasında bir ya da daha fazla telehandlerin bulunduğu bölgede bu alandaki pazar lideri yaklaşık 30 adet makine ile MST. 

Haberin devamını LHT dergisinde bulabilirsiniz...