Güllük Limanı'nda yoğun tempo

24 Şubat 2015 Salı - 10:15
Kategori: Video Galeri

PAYLAŞ

Özelleştirmenin ardından bölgenin en yoğun limanlarından birine dönüşen Güllük Limanı, limandaki dar çalışma alanına çözüm olarak Mantsinen 90ER elektrikli elleçleme makinesi kullanıyor. Güllük Liman İşletmeciliği A.Ş. tarafından yönetilen Güllük Limanı'nı ziyaret ederek, hem işletmede yaşanan lojistik süreç, hem de Mantsinen 90ER hakkında bilgi edindik.

Yap-işlet-devret modeli ile yapılan özelleştirmelerin en güzel örneklerinden biri olarak gösterilen Güllük Limanı, Artel Enerji A.Ş., Asaş Otomotiv A.Ş. Gülport Liman Hizmetleri A.Ş. Gülnak Denizcilik A.Ş. ve Maruf tekstil A.Ş. firmalarının ortaklığı ile faaliyet gösteriyor. Bu süreçte yıllık kapasitesini 2,4 milyondan 5 milyon tona çıkaran Güllük Limanı'nda ciddi ve kalabalık bir makine parkıyla çalışılıyor. Makine yatırımlarını bu doğrultuda gerçekleştiren Güllük Liman İşletmeciliği, limanda yaşanan iş yoğunluğunun üstesinden gelmek adına en doğru makineyi tercih edip, maksimum verim almak istiyor.

 

Limanın jokeri

Liman ekipmanları anlamında son yatırımını Mantsinen 90ER elektrikli elleçleme makinesinden yana kullanan Güllük Liman İşletmeciliği, bu yatırımında maliyet, performans ve boyut kriterlerini göz önünde bulundurmuş. Mantsinen 90ER tercihleri ve performansı hakkında bilgi aldığımız Güllük Liman İşletmeciliği Genel Müdür Yardımcısı Kaptan Tuncay Kaçar, Mantsinen 90ER'nin mevcut kapasitelerine ciddi bir güç kattığını ve seçimlerinden son derece memnun olduklarını söyledi. Bilhassa küçük tonajlı gemilere yaptıkları yüklemelerde yüksek randıman aldıklarını dile getiren Kaçar, diğer liman ekipmanlarını büyük gemiler dışında kullanmakta zorlandıklarını ve Mantsinen 90ER'nin önemli bir açığı giderdiğini

Genel Müdür Yardımcısı Kaptan Tuncay Kaçar

 

vurguladı. Mantsinen'in seriliğine dikkat çeken Kaçar, sözlerine şöyle devam etti; "Mantsinen'i tercih etmeden önce farklı markaları inceledik ve görüştük. Son olarak özellikle elektrikli Mantsinen'lerin limanımız için en uygun makineler olduğunu düşündük. Maliyet anlamında bakarsak; elektrikli olması yakıt maliyetlerimizi büyük oranda azalttı. Bunun dışında Big Bag Spreader ataşmanı sayesinde gemi üzerinde çalışacak personele ihtiyacımız kalmadı. Bu aynı zamanda iş kazası riskini de sıfıra indirdi. Bunun dışında dikkatimizi çeken birçok teknik donanımı mevcut. Bundan dolayı da son derece memnunuz."

 

Detaylı haberi MM ve LHT dergilerinde okuyabilirsiniz...